Gray Marketten Cep Telefonu Almanın Ne Sakıncaları Vardır?

0

Gray marketten cep telefonu almak size o telefonun yetkili satıcısındaki satış fiyatına göre bir parça daha fiyat avantajı sağlayacaktır. Diğer bir deyişle gray marketten alacağınız cep telefonu daha ucuz olacaktır. Bu aslında tüketiciler için avantajlı gibi görünse de madalyonun öteki yüzünden bakıldığında beraberinde bazı sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu yazımızda gray marketten cep telefonu satın aldığınızda başınıza neler gelebileceğini anlatmaya çalışacağım.

Gray Marketten Cep Telefonu Almak Bir Avantaj mıdır?

Öncelikle bir kavram karmaşası yaşamamak adına Gray Market (Gri Pazar– Paralel İthalat) kelimesinin ne anlama geldiğini açıklayalım. En açık haliyle bir ürünün ucuz olduğu bir ülkeden topluca satın alınarak daha pahalı olduğu ülkeye getirilerek piyasa koşullarından daha ucuz bir fiyata satılması olarak açıklayabiliriz. Bazı tanımlamalarda Gray Marketten bir çeşit yer altı ekonomisi olarak bahsedildiğini de görüyoruz.

Resmi İthalatçının Verdiği Garantiden Kesinlikle Faydalanamazsınız

Aslında telefonun satılacağı ülkedeki resmi ithalatçısı tarafından değil de bir başkası tarafından getirilmiş telefonların tüketiciler için en büyük dezavantajı telefonların resmi ithalatçının verdiği garantiden yararlanamıyor olmasıdır. Yani X marka cep telefonunu Gray Marketten çok daha ucuza satın alabilirsiniz. Fakat bu cihaz bir arıza yaptığında götürdüğünüz yetkili servis size resmi ithalatçının verdiği garantiden faydalanamayacağınızı söyleyecektir. Haklı olarak size kendilerinden almadığınız bir ürünle ilgili ücretsiz bir garanti desteği vermeyeceklerdir.

Hatta paralel ithalat yapan firma siz telefonu satın aldığınızda size “ithalatçı firma garantisi” adı altında bir garanti sözü verecektir. Bu sözünü gerçekten hakkıyla yerine getiren firma sayısı ülkemizde pek fazla olmadığından telefonun arıza yapması durumunda sorun çözmede ciddi sıkıntılar yaşamanız muhtemeldir.

Yaygın Servis Ağları Olmayan Garanti Hizmeti

Özellikle büyük şehirlerden birinde yaşamıyorsanız ve telefonunuzu Gray Marketten almışsanız yaşayacağınız en büyük sorunlardan biri de yaygın olmayan servis ağları nedeniyle bulunduğunuz şehirde bir servis ağının olmamasıdır. Telefonu aldığınız yere kargo ile göndermeni ve gönderdikten sonra onarım için beklemeniz çok uzun zaman dilimlerine yayılabilir. Çünkü resmi garanti söz konusu olmadığından kanuni süreler de bu aşamada pek işlememektedir.

Açılmış Paket / Tamir Edilmiş Ürün

Yine aynı biçimde Gray Marketten satın aldığınız telefonun paketi açılmış ve kullanılarak iade edilmiş bir ürün mü yoksa daha önce tamir görüp yeniden paketlenen bir ürün mü olduğunu anlamak neredeyse imkansızdır. Bu şekilde kandırılmanız çok olasıdır. Yani sizin sıfır telefon diye satın aldığınız ürün aslında kullanılmış bir ürün bile olabilir.  

Servis Ağı Yaygınlığını Mutlaka Kontrol Edin

Özellikle e-ticaret sitelerinden telefon sarın alırken bu uyarılara çok dikkat etmelisiniz. Güvenilir bir e-ticaret sitesinden başka bilmediğiniz yerlerden alış veriş yapmamaya özen gösterin. Telefonu almadan önce de mutlaka servis ağı yaygınlığı konusunda araştırın ve bilgi isteyin. Son bir kontrol mekanizması olarak da şikayet sitelerinden satın alacağınız ürün ve yer ile ilgili şikayet olup olmadığına ve varsa da sorunların çözülüp çözülmediğine bakmanızda yarar olacaktır.

Hassas Noktalara Dikkat Etmeniz Gerekir

İşin kanuni tarafından baktığımızda Gray Marketten Cep Telefonu Almanın kanuni olarak bir sakıncası yoktur. Paralel İthalat yapmak tamamen yasaldır ve ayrıca bu yolla telefon aldığınızda bir sorun çıkacak diye bir kural da yoktur. Telefonlar da sağlamdır ve bir zararı ziyanı yoktur. Sadece belirtmek istediğim böyle bir satın alma olduğunda dikkat etmeniz gereken bazı noktaların varlığıdır. Bu kurallara dikkat edip uyduğunuz, yaygın olmayan servis ağına ve uzayabilen servis sürelerine razı olduğunuz sürece sıkıntı yaşamazsınız.

 

 

 

Cevap bırakın