Gran Turismo Sport

0

Otomobil yarışı tutkunları için bir süredir PlayStation 4 cephesi sessizdi. Gran Turismo serisinin son sürümünden tam 4 yıl sonra, Kazunori Yamauchi ve ekibi nihayet Gran Turismo Sport ile imdada koştular. Fakat Gran Turismo hala yarışta mı?

Gran Turismo, büyük bir isim. 20 yılı aşkın süredir konsol oyuncularına aşina, her daim gerçek hayat deneyimi veren bir yarış simülasyonunu savunan bir isim. “Gerçek sürüş simülatörü” sloganı bu 20 yıllık gururun bir parçası.

Bugüne dek küçük otomobillerden yarışın ağababası diyebileceğimiz, hatta ‘beygir gücü’ kavramından da yola çıkarak yarış atı kıvamındaki güçlü modellere kadar her şeyi sunan oyunun ‘Sport’ sürümünde bu gibi detayları sunmuyor.

Grand Turismo 6’da olduğu gibi dinamik hava durumu sistemi ya da gündüz gece döngüsü bulundurmayan oyunda, selefi gibi 1.000’in üzerinde araç ve 100’ün üzerinde pist de yok. Gran Turismo Sport bu anlamda muhafazakar görünüyor, zira 177 araç ve 19 pist seçeneği sunuyor.

Üç off-road yamacına ek olarak, Nürburgring veya Suzuka gibi gerçek yarış pistleri ile kurgu pistlerin karışımında yarış yapabiliyorsunuz. Bunlar ne kadar gerçekçi ya da başarılı olsalar da, günün sonunda aynı gerçeklikle karşı karşıya kalacağınızı unutmamalısınız; yıl 2017 ve bu pistlerin sayısı az.

Oyunun Kariyer modu da bu sürümde mevcut değil. Bunun yerine ‘Arcade’ ve ‘Sports’ modlarını seçebiliyorsunuz. Bu durumda oyundaki en önemli şey, kampanyalar hâline geliyor. 64 adet görevden oluşan bu kısım, çeşitli senaryoları gerçekleştirmeyi sağlıyor. Bunlar belirli bölgede zamana karşı yarıştığınız pist deneyimi ile tamamlanıyor.

Bu aşamada bronz, gümüş ve altın madalya alabiliyorsunuz fakat kariyerinizi parlatmak için sizi motive edemediğinden (ya da bunun için özel bir çaba eksikliği yaşandığından) eski oyunlar bu anlamda daha iyi bir noktada kalıyor diyebilirim.

Oyun internet bağlantısı olmadığında biraz kısıtlanıyor, ancak artık buna gerçek bir dert diyemeyiz, zira PlayStation 4 ile internet olmadan bir şeyler yapmak günümüzde pek de manalı değil.

Gran Turismo Sport’un odak noktası sizi internetten yarıştırmak. Sport adlı mod ile online yarışlara girilebiliyor. Geniş kapsamlı turnuva serilerine ulaşabileceğiniz bu ortamda, resmi FIA lisansı sayesinde gerçek bir sertifika alabilmek bile mümkün. Amansız bir yarışçıysanız, FIA Gran Turismo Dijital sertifikasını duvarınıza asarak siz de 20 yıllık serinin gurunun bir parçasını yaşatabilirsiniz.

Online yarış modu, 20 oyuncuya kadar yarışları destekliyor. Bağlantı kalitesinde ya da oyunun akıcılığında hiçbir problem bulunmadığını da not düşeyim.

Oyunun eksiklerinden bahsettik ama iyi yanlarını da atlamayalım. Her ne kadar son 20 yılda okuyacağınız birçok Gran Turismo incelemesinde bahsedilse de, yarış deneyiminin harika olduğunu tekrarlamakta sakınca görmüyorum. Farklı pistler ve hava durumlarına göre her aracın son derece gerçekçi bir kontrol deneyimi var. Özellikle rallilerde dış koşulların sizi ne kadar etkileyebileceğini görmek, otomobil severleri mest edebilir.

Ancak bu gerçekçi sürüş deneyimi gözünüzü korkutmasın. Oyunda bolca ek sürüş desteği var. Bunlarla şehir içinde otomobili otomatik vitesle kullanıyormuş gibi bir deneyim de yaşayabilirsiniz. Tabii işin kolayına kaçmak sizi ne kadar tatmin eder, orasını bilemem.

Oyundaki yapay zekaya da değinmeden geçemeyeceğim. Mükemmel sürücüden hata yapan ya da sıkı bir kapışmaya tutuşabilen rakiplere geçmenin zamanı gelmişti. Gran Turismo Sport bu konudaki değişimi ile daha gerçekçi yarış denehimi sunuyor, fakat yine de bir Forza Motorsport olmadığını söylemeliyim.

Gran Turismo Sport, ciddi bir kariyer modu, otomobil ve pist sayısı gibi detayların eksikliğiyle serinin eski oyunlarını aratıyor. Fakat, pist deneyimi daha da iyi hâle gelmiş. Ayrıca online modu da eğlenceli saatler vaat ederek bu açığı kapatıyor.

Cevap bırakın