GoPro HERO5 Session İnceleme

0

Geçtiğimiz sene aksiyon kameraları konusunda birçok farklı markadan yeni modeller gördük. Dolayısıyla daha önce hiç olmadığı kadar seçenek piyasada mevcut. Sektörün öncülerinden GoPro da rekabette yerini almak için kameralarının dördüncü neslinde Session isimli bir modelle kullanıcı kitlesini genişletmeyi hedefledi. Session, daha önceki GoPro’lardan tasarım olarak farklı bir ürün. Öncelikle alışık olduğumuz dikdörtgen yapıyı terk eden GoPro, Session ile küp şekline büründü ve iyice küçüldü. Bu arada GoPro ilk defa, harici bir çözüme gerek duymadan su geçirmez (10 metreye kadar) bir tasarıma imza attı. GoPro HERO5 Session’daki tasarım değişikliği bir anlamda LCD ekrana bu modelde elveda dememiz demek. Fakat yazımızın ilerleyen bölümlerinde göreceğiniz HERO5 Black modeli hem LCD ekrana sahip hem de kendinden su geçirmez.

HERO5 Session ile çekimlerinizi kontrol veya takip etmek istiyorsanız kameranızı GoPro mobil uygulaması Capture App ile telefon ve tabletinize bağlayabilir, GoPro Akıllı Kumanda ya da Remo (Sesli komut alabilen kumanda) kullanabilirsiniz. Köklü değişime rağmen ekosistemini korumayı başaran GoPro, aksesuar uyumunda model farkını göz ardı etmeden belli standardını korumayı başardı. Yani tasarımı farklı da olsa Session modeli kameralar için alacağınız aksesuarlar diğer modellerden farklı olmayacak.

Hero5-Session-Carousel-3

Hangi Session?

Teknik özelliklerine geçmeden önce GoPro’nun “Session” ailesi konusunda yaşanması muhtemel bir kafa karışıklığını giderelim. Öncelikle geçen sene piyasaya çıkan ve bahsettiğimiz tasarımsal yeniliği getiren ürünün “ilk” ismi GoPro HERO4 Session idi. Geçtiğimiz sene dördüncü nesle ait olan GoPro HERO4 Session, fiyat olarak GoPro HERO4 Silver ile aynı etikette satılıyordu ki bu da ürünün temel eleştiri noktalarından biriydi. Eleştiri oklarını dikkate alan marka, GoPro HERO4 Session’ın adını, kutu içeriğini ve fiyatını değiştirdi. Kutusundan birkaç aksesuar çıkarılarak daha temel ihtiyaçları karşılaması planlanan aynı ürünün fiyatı yaklaşık yarı yarıya indi ve ismi GoPro HERO Session haline geldi. Bugün piyasada görebileceğiniz daha düşük fiyatlı HERO Session ürünü de işte eskiden birkaç aksesuar fazlasıyla ve GoPro HERO4 Session ismiyle duyurulan ürünün ta kendisi. Yeni bir Session modeli çıkmasına rağmen, giriş seviyesinde rekabetçi olmak adına GoPro HERO Session’ı bugün de piyasada tutmakta.

HERO5_Session_9

Şimdi geldik GoPro HERO5 Session’a, HERO5 Session’ın bir önceki Session’a göre en temel üstünlüğü 4K video desteği ve sesli komut yönetimi. GoPro’nuzda kayda başlamak için artık sadece sesli komut vermeniz yeterli. Ürünün boyutları öncekine göre bire bir aynı kalırken mini USB portu yerini çok daha hızlı USB Type-C’ye bırakıyor. Bu durum hem dosyaların aktarım hızında hem de ürünün şarj süresinin kısalmasında kendini gösteriyor. Zira Session’ların bataryası dahili olduğu için yoğun kayıt yapanlar bu konuda dert yakınıyordu. Diğer GoPro’larda batarya çıkarılabilir olduğu için genellikle yedek batarya ile çekim yapan kullanıcılar HERO5 Session’da bu lüksten mahrum kalıyorlar. Ancak HERO5 Session, selefine göre daha hızlı şarj olarak bu açığı nispeten kapatıyor. Artılardan biri de kendini fotoğrafta gösteriyor. Eski modelde 8 megapiksel olan fotoğraf çözünürlüğü HERO5 Session’da 10 megapiksele çıkıyor. Burst modunda da saniyede 30 kare fotoğraf çekebilen ürün büyük iş başarıyor. Zira önceki model 10 fotoğraf ile sınırlıydı.

Gece dostu

GoPro HERO5 ailesinin sevilen özelliklerinden gece modu HERO4 Session’da yer almıyordu ancak bu durum HERO5 Session ile değişti. Artık kameranın daha uzun süre açık kalarak yaptığı özel gece çekim modu HERO5 Session’a de eklendi. Bu arada ses konusunda da HERO5 Session, dört mikrofon ile özellikle rüzgar gibi gürültüleri izole edip çekim yapmakta iddialı. HERO4 Session’da mikrofon sayısının iki olduğunu belirtelim. Son olarak da ürünün elektronik sabitleme özelliği sunduğunu söyleyelim. Bu özellik şu an için sadece GoPro HERO5 ailesine ait.

GoPro-Hero5-Black-vs-Hero5-Session_thumb
Sol tarafta GoPro HERO5 Session, sağ tarafta ise GoPro HERO5 Black… Session’ın boyutları gerçekten etkileyici

Genel olarak baktığımızda GoPro HERO5 Session, küçük yapısına göre büyük işler başarıyor. 4K çekim yapabilen ve su altında kullanmak için harici bir çözüme gerek duymaması ürünün büyük artılarından. Mevcut durumda ürünün temel sıkıntısı fiyatının arada kalması. Biraz daha fazla ödeyip daha fazla özelliğe sahip daha profesyonel GoPro Hero5 Black veya 1000 liranın altında benzer özelliklere sahip HERO Session almak mümkün. Karar verirken 4K videoya olan ihtiyacınızı ve ürünün boyutlarının küçük olmasının sizin için ne kadar önemli olduğunu kendinize sorun. İki soruya da yanıtınız olumluysa GoPro HERO5 Session sizin için gerçek bir macera dostu olacak. Ürünü incelemek ve satın almak için de burayı ziyaret etmeyi unutmayın.

Cevap bırakın