GoPro Hero 9 hakkında merak edilen her şey!

0

GoPro Hero 9 aksiyon kamerası ile ilgili merak ettiğiniz temel noktaları bu yazıda sizlerle paylaşıyorum.

Aksiyon kamerası denince adeta bu kategoriye ismini veren GoPro, artık 9. nesile terfi etti. bu ürün piyasaya sürülmeden önce en çok beklenen özelliğinin ön yüzde de LCD ekran olduğunu söylemiştim. Tahminim boş çıkmadı ve GoPro Hero 9 birçok yeniliğin yanısıra ön yüzde de kadrajı gösterebilen ikinci ekranı ile piyasaya sürüldü.

GoPro Hero 9 hakkında merak edilen her şey!

Bu yazımda teknik bir değerlendirmeden çok ailenin önceki sürümü olan GoPro Hero 8 ile yeni sürüm arasındaki farklara değinmeyi uygun gördüm. Hero 9’un teknik özelliklerini merak edenler için ilerleyen satırlara bir teknik özellik tablosu koyacağım.

GoPro Hero 9 Black sürümünün özelliklerine göz attığım bu yazımızda Hero 8 ile arasındaki farklılıklardan bahsedeceğim. Temel görevi aksiyon sporlarında ya da kapalı dar mekanlarda yapılan çekimlerde (mesela otomobil) kullanılmak olan ve bu yüzden belli sporları yapanlarla TV, dizi, YouTuber ve benzeri işler yapanların tercih ettiği GoPro, 9. sürüm ile artık mükemmele yakın bir ürün haline geldi.

Ön yüzde renkli ekran

Sektörde ilk olarak DJI tarafından Osom Action aksiyon kamerasında kullanılan ön yüzde kadrajı gösteren ekran fikri GoPro’dan da bekleniyordu. Buna gerçekten ihtiyaç vardı. Kendisi de aksiyon kamerası sahibi biri olarak bu özelliğin çok işe yaradığını söylemek isterim. Zira her ne kadar GoPro’nun çekim yaptığı alan çok büyük olsa ve nereye çektiğinizi tahmin etmeniz kolay da olsa ön yüzde kadrajı gösteren bir ekran çok işe yarayan bir özellik. Zira bazen düğmeye basıp basmadığınız olabiliyor. Ya da kadrajı dar bir açıda tutup tahmini görüş açınız yanlış olabiliyor. Bu ve benzeri sebeplerden kamera elinizde ve kendinizi çekerken kadrajı görebilmek önemliydi.

Artık GoPro Hero 9 ile bu özellik de geldi. Ön yüzdeki 1.4 inç büyüklüğündeki ekran bize çekim yaptığımız alanı gösteriyor. Bu da nereyi çektiğimizi görmemiz açısından önemli bir özellik.

Elbette bu ve diğer özelliklerin eklenmesi Hero 9’u önceki sürüme göre daha ağır ve daha büyük yapmış. Örneğin önceki sürümde 126 gram olan ağırlık 158 grama yükselmiş.

Çok daha yüksek çözünürlük

Kullanılan yeni sensör ile GoPro’nun fotoğraf çözünürlüğü iki katına yükseltilmiş. GoPro artık 20.2 MP çözünürlüğünde fotoğraf çekebiliyor. Bu da güzel bir gelişme.

Bu arada çözünürlük artışı sadece fotoğrafta değil aynı zamanda videoda da gerçekleşti. Hero 8’de 4K 60 fps olan maksimum video kayıt çözünürlüğü artık 5K 30 fps oldu.

Pil ömrü artırıldı

Hero 9’un boyutunun ve ağırlığının artması daha uzun pil ömrü olarak fayda sağlamış. Daha önceki sürümlerde 1220 mAh gücünde pil kullanan GoPro, bu yeni sürümde pil gücünü 1.720 mAh gibi yüzde 30 daha yüksek bir rakama çıkarmış. Bu da daha uzun süre kayıt yapabilme anlamına geliyor.

Değiştirilebilir lens geri döndü

Daha önce de GoPro’da bulunan ama son birkaç seridir göremediğimiz değiştirilebilir lens özelliği GoPro Hero 9 ile geri döndü. Güzel bir özellikti ve kaldırılmasını garip karşılamıştım. Tekrar gelmesi iyi olmuş.

Hypersmooth 3.0

Artık GoPro daha az titreşimli video çekiyor. Önceki sürümlerde gayet iyi iş gören Hypersmooth titreşim engelleme özelliği 3.0 sürümüne terfi etti ve artık daha kabiliyetli.

Zamanda yolculuk

Geçmişte az da olsa bazı fotoğraf makinelerinde gördüğüm düğmeye bastıktan önceki 30 saniyeyi kayıt etme özelliği GoPro Hero 9’da da bulunuyor. Menüden aktif edilen bu özelliği kullandığınızda düğmeye basmadan önceki 30 saniye otomatik olarak kayıt ediliyor.

GoPro, Hero 9 ile çıtayı yükseğe taşımış ama bu sefer ciddi yenilik ve güncellemeler gelmiş. Önceki bazı modellerde yapılan ufak tefek güncellemeler gibi değil bunlar. Aksiyon kamerasının özellikleri başka bir boyuta geçmiş ve kayda değer yenilikler gelmiş. Aksiyon kamerası kullanıyor ve bugünlerde yenilemeyi düşünüyorsanız GoPro Hero 9’a bir göz atın derim.

GoPro Hero 9

 • 20.2 MP fotoğraf
 • 5K 30 fps, 4K 60 fps video kayıt
 • 1.4 inç renkli ön ekran
 • 2.27 inç dokunmatik arka ekran
 • 10 metreye kadar su altında kullanım
 • Hypersmooth 3.0 teknolojisi
 • Dahili bağlantı aksesuarı
 • 8X ağır çekim video (1080p 240 fps)
 • 1080p Live Streaming
 • Sesli Kontrol
 • Superfoto HDR+
 • RAW kayıt özelliği

 

Cevap bırakın