GoPro Hero 6 duyuruldu

0

Aksiyon kamerası sektörünün gelişmesini sağlayan GoPro, yeni ürünü Hero 6 ile çıtayı biraz daha yükseltiyor.

Bisiklet ve motosiklet gibi araçlar kullanan, su sporları, doğa sporları yapan ve sıradışı aktivitelerle ilgilenenlerin tercih ettiği aksiyon kameralarının atası sayılacak marka olan GoPro, düzenli olarak yeni modellerini duyuruyor. Sektöre yön veren firmanın en yeni modeli GoPro Hero 6 ise 28 Eylül’de duyuruldu. Beklenildiği gibi tasarımı önceki modele fazlasıyla benzeyen Hero 6 bazı güncellemeler içeriyor.

Sağdaki model Hero 6

Tasarım Hero 5’e benziyor

Aksiyon kamerası modellerine Hero adını veren GoPro, Hero 5 ile tasarımda bazı değişiklikler yapmıştı: Objektifin bulunduğu kısım dışarı taşacak şekilde uzatılmış, aynı zamanda cihaz kılıfsız da su geçirmez (10 metreye kadar) hale gelmişti. Bunun dışında köşeleri daha yuvarlak hale getirilen Hero 5’te ön yüzde bulunan ekran korunmuştu. Arka yüzdeki dokunmatik ekran ise standart haline gelmişti.

Hero 6’da da benzer bir tasarım anlayışı var. Hatta her iki cihazı yan yana koysanız ilk bakışta aradaki farkı görmek çok kolay değil. Her iki ürünün de tasarımı birbirine fazlasıyla benziyor.

İşin donanım tarafında ise bazı farklılıklar var. Örneğin Hero 6 artık 4K 60 fps desteği sunuyor. Ayrıca Full HD (1080p) 240 fps desteği de yeni kameranın özellikleri arasında yer alıyor. Videoda stabilizasyon modu (Hero 5’te de vardı), Zoom özelliği, RAW ve HDR desteği (yine Hero 5’te yer alan bir özellik), sesli kontrol (bu özellik de vardı), GPS, Jiroskop desteği, 12 Megapiksel fotoğraf, kablosuz ağlar ve Bluetooth teknolojileri Hero 6’nın temel özellikleri arasında yer alıyor.

4K 60 fps

GoPro Hero 6’nın belki en önemli özelliği 4K çözünürlüğünde saniyede 60 kare video kayıt edebilmesi. 4K artık video kayıt yapan cihazlarda bulunan standart bir özellik haline gelmeye başladı. 60 fps yani saniyede 60 kare kayıt ise yeni bir özellik. Şimdilik az sayıda cihaz tarafından desteklenen bu özellik sayesinde daha akıcı videolar kayıt edilebiliyor. Fakat bu özelliğin kullanılabilmesi için güçlü bir işlemci ve donanım desteği gerekiyor.

Hero 6’nın bu teknolojiyi desteklemesi ise Socionext işbirliği ile geliştirilen GP1 imaj sensörü sayesinde gerçekleşiyor. Bu özel işlemci GoPro Hero 6’ya saniyede 60 kare 4K video kayıt etme imkanını sağlıyor.

Saniyede 60 kare teknolojisi iPhone 8 modellerinde de yer alıyor. Ayrıca Samsung da Note 8 modelinin böyle bir özelliği bulunacağını (telefon tanıtımından sonra yaptığı açıklama ile) duyurmuştu.

Bunlara ek olarak 1080p video kayıt modunda da kare hızını 240 fps’ye kadar çıkarabiliyorsunuz. Önceki modelde 120 kare olan bu rakamın iki katına çıkması güzel olmuş.

Daha hızlı kablosuz aktarım

GoPro Hero 6’nın bir diğer özelliği ise 3 katına kadar daha hızlı aktarım iddiasına sahip olan 5 GHz kablosuz ağ desteği. Bu hızı kullanabilmek için GoPro’nun ayrı bir uygulaması olan QuikStories’i kullanmak gerekiyor. Yapılan testlerde gerçekten de bu hızın sunulduğu da görülüyor. Fakat ayrı uygulama gerekliliği biraz zorlaştırıcı bir durum. Yine de GoPro Hero 6 sahiplerinin hız için bu kadar sıkıntıya katlanacağını düşünüyorum.

 GoPro Hero 6 teknik özellikler

 • 4K60 fps video desteği
 • 1080p 240 fps desteği
 • 12 Megapiksel çözünürlük
 • 5 GHz Wi-Fi desteği
 • 10 metreye kadar su altında kullanım
 • RAW ve HDR özelliği
 • Videoda imaj sabitleme özelliği
 • GPS, Akselometre ve Jiroskop
 • Wi-Fi ve Bluetooth
 • 2 inç dokunmatik ekran
 • Dokunmatik zoom özelliği

Bunun dışındaki özellikleri Hero 5 ile aynı olan Hero 6’nın bence en önemli özelliği 4K çözünürlükte 60 fps desteği sunması. Diğer farklıları da bir parça olsun fayda sağlar. Ama en önemli geliştirme video çözünürlüğünde yaşanan bu önemli fark.

Zaten iyi bir ürün olan Hero 5, güncellenerek Hero 6 adını almış. Video anlamında elini daha da güçlendiren GoPro’nun eleştirilen en önemli yönü (yurtdışında bile) ise fiyatının yüksekliği. ABD fiyatı 499 Dolar olan ürün o ülkeler için bile pahalıysa olası Türkiye fiyatının 2000 TL civarında olacağı düşüncesi yorum yapmama bile engel oluyor. Bu arada Hero 5’in Türkiye’de 1800 TL civarında rakamdan satıldığını belirteyim.

Elinizde Hero 5 varsa güncelleme konusunda acele etmenizi önermem. Eğer ilk kez aksiyon kamerası alacaksanız Hero 6 ile başlanabilir (iyi bir bütçeniz varsa). ‘Ben amatörüm, aksiyon kamerasını 40 yılın başı kullanırım’ diyorsanız gayet başarılı olan Çinli rakiplerine göz atmanızı (Xiaomi, SJCam ve benzeri) öneririm.

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın