GoPro Hero 12: Terfi etmeye değer mi?

0

GoPro Hero 12 aksiyon kamerası tanıtıldı. Yeni aksiyon kamerasının özelliklerini sizler için araştırdım.

Bu sayfalarda daha önce benim farklı GoPro yazılarımı mutlaka okumuşsunuzdur. Uzun yıllardır markayı takip eden ve halen bu markanın ürünlerini kullanan biri olarak yeni model çıktığında bir heyecan sarar beni. Hero 12 duyurulduğunda da benzeri oldu.

Yaklaşık 1 ay önce duyurulan yeni model (haliyle ve doğal olarak) önceki sürüme göre bazı yenilikler içeriyor. Benim ilgimi çeken en büyük yenilik ise GoPro Hero 12’nin Bluetooth cihazları destekliyor olması. Yani isterseniz bir kulaklık ya da mikrofonu GoPro ile eşleştirip ses kaydını bu cihaz üzerinden alınmasını sağlayabiliyorsunuz. Her ne kadar GoPro’nun kendi özel USB – 3.5 mm dönüştürücüsü olsa da ek bir aksesuar olmadan bu işi yapabilmek kulağa hoş geliyor. Yine de bu tarz teknolojileri test etmeden kesin bir yargıya varmak zor. Ancak gelen bilgiler bu tarz bir mikrofon bağladığınızda bile Hero 12’nin kendi mikrofonunun ayrı bir kanala sesi kayıt ettiğini belirtiyor. Bu da güzel bir detay.

Öte yandan yeni sürümün öncekinden bir diğer küçük ama faydalı farkı ise alt kısımda bulunan bağlantı yuvasının artık standart 1/4 inç bağlantısı bulundurması. Bu da güzel bir detay olmuş. Büyük bir yenilik değil ve bağlantı için farklı alternatifler de var ama işe yarar.

Herkesi ilgilendiren bir özellik olduğunu sanmıyorum yine de söyleyeyim: Yeni modelle beraber birden fazla GoPro için timecode özelliğini kullanabiliyorsunuz. Birden fazla cihazla çekim yapan profesyoneller için güzel bir özellik. Elbette herkesi ilgilendirmiyor.

Yine profesyonelleri ilgilendiren bir özellik ise GP Log renk profili. Bu genelde profesyonel ürünlerde bulunan bir özellik ve montaj sırasında farklı renk ve ışık düzenlemelerine imkan veriyor.

Öte yandan önceki sürüm olan Hero 11 ile aynı sensör Hero 12’de de kullanılmış. Ek olarak titreşim engelleme özelliği HyperSmooth 6.0 kullanıma sunulmuş. Bunlar dışında ağırlık, video çözünürlüğü (5.3K) ve fotoğraf çözünürlüğü (27MP) aynı kalmış. Öte yandan Hero 11’de olup Hero 12’de bulunmayan özellik ise GPS. Aksiyon kamerasında GPS özelliği kaldırılmış. Bunun da istisnalar dışında son kullanıcı ilgilendiren bir özellik olduğunu düşünmüyorum. GPS bulunmaması pil ömrünü biraz artırmış. Bu yüzden Hero 12’nin pil ömrü Hero 11’e göre daha iyi.

Su geçirmeme özelliği yeni modelde de 10 metre ile sınırlandırılmış. Ayrıca 1720 mAh kapasitesinde bir pil kullanılmış ki önceki sürümde de kapasite aynı idi.

Yukarıda saydığım özellikler sizin için önemliyse ve sektör lideri bir aksiyon kamerası arıyorsanız GoPro Hero 12 almalısınız. Eğer bunlar benim için önemli değil derseniz Hero 11 ya da Hero 10 gibi bir model de işinizi görebilir.

Cevap bırakın