Google’ın sanal asistanı iOS cihazlara da geliyor [Güncellendi]

0

google

Önde gelen teknoloji şirketi Google, geçtiğimiz yıl kullanıma sunduğu sanal asistanıyla ilgi çekmişti. Amazon Alexa ve Apple Siri ile yarışır seviyede bir platform sunma iddisında olduğu görülen Google Assistant adlı yazılımın ilk etapta Android cihazlara kullanılması ise sürpriz olmamıştı. Yeni gelişme söz konusu işletim sistemi platformu kapsamında genişleme görülebileceğine işaret ediyor. İddialara göre kısa süre sonra başlayacak Google I/O 2017 adlı etkinlik kapsamında resmi duyuru gelecek ve Google Assistant, iOS cihazlara kullanılmaya başlanacak.

iOS cihazlar (iPad ve iPhone) için tek bir uygulama halinde geleceği belirtilen Google Assistant, bu yönüyle Siri’ye açık açık rakip olacak. Bakalım iOS kullanıcıları, Siri yerine Google’ın uygulamasını tercih edecekler mi?

İlginç bir detay olarak Google’ın birçok yazılımını iOS platformuna sunduğu görülüyor. Microsoft da sanal asistanı Cortana’yı sadece kendi işletim sistemi Windows’ta değil, Android ve iOS için de yayınlamıştı. Bu noktada öncü teknoloji şirketlerinin birbirleriyle çokyönlü bir şekilde rekabet içinde oldukları görülüyor.

Türkiye’de Google Assistant, uygulama mağazalarından indirilebilen Google Allo uygulaması ile birlikte kısıtlı seviyed de olsa kullanılabiliyor. Diğer yandan oldukça yükselen ve ilgi gören bir trend olduğunu belirtmek mümkün.

Güncelleme – 18.05.2017

Google, sanal asistanını iOS işletim sistemi için yayınladı. Google  I/O 2017 kapsamında gerçekleştirilen duyuruda iPhone ve iPad için yayınlanan ilgili özelliğin detayları kamuoyuyla paylaşıldı.

Cevap bırakın