Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürGoogle’ın sahip olduğu en ilginç patentler

  Google’ın sahip olduğu en ilginç patentler

  change your worldTeknoloji dünyasında patent söz konusu olduğunda ilk akla gelen şirketlerden biri Google kuşkusuz. ABD Patent ve Marka Ofisi (USPTO) tarafından açıklanan güncel patent sayıları 2014 yılı sonuçlarına göre sekizinci sırada yer alan Google, bu yılki sonuçlara göre IBM ve Samsung’un ardından üçüncü sırada geliyor. Google sahip olduğu patentler kadar patent ihlalleri konusunda girişimcilere verdiği destekle de dikkat çekiyor. Google’ın başlattığı “Google Patent Programs” ismi verilen program çerçevesinde şirket yeni girişimlerin ürünlerini rahatça geliştirebilmesi ve “patent trolleri”yle uğraşmaması için ücretsiz olarak farklı kategoriler altında patentler sunuyor. Patent sayısı bakımından zirvede olmasa da bile Google’ın son yıllarda aldığı patentler içerisinde çok yaratıcı ve yakın gelecekte hayatımızı kolaylaştıracak birçok patent var. Bunlardan bana en ilginç gelenlerini bu haftaki yazımda bir araya getirdim.

  su bazlı patentGoogle kendi elektriğini üretecek
  YouTube’da kedi videosu aramak veya Gmail ile mesaj göndermek için yaptığınız her işlemde Google servisleri elektrik harcıyor. global bilgi devi 2010 yılında 2,26 milyon Megawatt enerji harcadı ki bu bir nükleer santralin ürettiğinin yaklaşık 4’te 1’ine denk geliyor. Google muhtemelen bu elektrik masraflarını azaltmak için 2008 yılında “Su bazlı veri merkezi” uygulamasının patentini aldı. Uygulamanın çalışma prensibi şöyle; büyük bir kargo gemisi dalgalardan enerji elde edecek ve bunu elektriğe dönüştürecek ve elde edilen elektrik Google’ın bilgisayar servisleri için kullanılacak. Diğer yandan Google’ın bu yıl içinde başlattığı proje ile Kaliforniya’da kendisine ait rüzgar gülü tarlası olan bir bölgeye 48 yeni rüzgar gülü koyarak 770 tribüne sahip olacağı ve bu sayede kampüsünde kullandığı yenilenemez enerji kaynaklarından gelen enerjinin maliyetini yarı yarıya azaltmayı planladığını biliyoruz.
  File photo of Google founder Sergey Brin posing for a portrait wearing Google Glass glasses during New York Fashion Week
  Sanal aygıt girişi sistemleri
  Giyilebilir, ses ve mimiklerle yönetilebilir bilgisayar teknolojisinin önemini fark eden Google, Google Glass’ı yaratmıştı. Fakat bu teknoloji bizi teorik olarak akıllı telefon veya tablet taşıma zorunluluğundan kurtarsa da pratikte bu pek de mümkün olmuyor. Örneğin gürültülü bir ortamda olduğunuzu varsayın, böyle bir yerde sesle komut işe yaramayacaktır. Veya kısa bir e-mailden daha uzun bir şeyler yazdırmak, hayatının çoğunu bilgisayara bir şeyler yazarak geçiren insanlar için çok da kolay olmayacak. Neyse ki tüm bunları düşünen Google 2013 yılında “Sanal aygıt girişi için yöntem ve sistemler” adlı teknolojinin patentini aldı. Bu teknoloji ile Google Glass kullanıcının elinde sanal bir klavye yaratabilecek ve bunu kullanıcının diğer elinde sanal bir akıllı telefon dokunmatik ekranına dönüştürebilecek.
  International Tattoo Convention Frankfurt
  Elektronik dövme ile mobil iletişim

  3000’li yıllarda geçen bir bilimkurgu dizisi “Futurama” gelecekte akıllı telefon kullanıcılarının göz bebeklerine telefon monte edileceğini öne sürdüğünde pek ciddiye alınmamıştı. Ancak Google’ın kullanıcıların boğazlarına mikrofon yerleştirme fikrini göz ardı edemeyiz. 2012 yılında patenti alınan uygulama “Mobil iletişimin elektronik bir dövme ile sağlanması” şeklinde isimlendirildi. Mikrofon ve kablosuz iletici içeren bu küçük cihaz, kullanıcının sesini akıllı telefon veya başka bir cihaza iletebilecek. Bu uygulamanın avantajı, ses direk kaynağından cihaza aktarılacağından dış seslerin, gürültünün ortadan kaldırılacak ve böylece iletişim kalitesinin önemli derecede artacak olması. Ayrıca bu cihaz boğaz kaslarının aydınlatılması için kullanılabilir. Buna ek olarak tasarımcılar cihazın deri sensörü sayesinde bir yalan dedektörü görevi de görebileceğini düşünüyorlar.
  On the Trail to the Rifugio Soria-Ellena
  Atalet ölçüm üniteli çubuk ile yürüyüş

  Google Map’in en güzel özelliklerinden biri sokak sokak fotoğraf biriktirmesi ve bu sayede kullanıcılarına istedikleri ülkelerde rahatça gezme imkanı vermesi. Buna ek olarak Google Kuzey Amerika’daki yürüyüş parkurlarının fotoğrafçıların sırt çantalarına monte edilmiş kameralarla çektikleri 360 derece görüntülerini de yayınlamaya başladı. Bununla birlikte Google 2013 yılında bu tarz yerlerin fotoğrafını çekmeyi daha kolay hale getirecek bir teknoloji patenti aldı. Uygulamanın adı “Atalet ölçüm üniteli çubuk ile yürüyüş”. Üzerinde kamera ve konum sensörleri taşıyan bir kişi, anahtarla sağlanmış kamera bağlantısı ile çubuk her yere değdiğinde kameraları fotoğraf çekecek. Cihaz Google’ın kendi fotoğrafçıları için tasarlanmış olsa da, uygulama engellilerin baston, koltuk değneği ve diğer araçlarının tasarımı için de kullanılabilir. Bu onlara elleri doluyken veya kamera kullanmak için uygun bir pozisyonda değilken fotoğraf çekme ve gönderme imkanı verebilir.
  UK - London - Burberry sunglasses window ad
  Çevre koşullarına uygun reklam
  Google uzun yıllardır, arama verilerinden faydalanarak kullanıcılara en uygun reklamları sunmaya çalışıyor. Ancak akıllı telefon ve internete bağlanan diğer cihazların hızla artması ile birlikte ürün, yemek vb. önerileri sunan daha fazla fırsat ortaya çıkmaya başladı ki Google da bu avantajlardan yararlanmak istiyor. Google’ın 2008 yılında patentini aldığı uygulamanın adı “Çevre koşullarına uygun reklam”. Google bu uygulama ile akıllı telefon veya diğer cihazlar üzerinde yer alan sensörler ile kullanıcının bulunduğu çevrenin sıcaklık, nem, ışık veya kimyasal durum gibi faktörleri algılayacak. Mobil cihaz veriyi Google’a gönderecek ve Google veriyi kişinin önceki bilgilerinden yola çıkarak reklam önerileri sunmak için kullanacak. Örneğin sıcak veya nemli bir bölgede iseniz, ekranınızda bir klima üreticisinin reklamını görebileceksiniz. Veya telefonunuzu bir rock müzik konserinde kullanıyorsanız, uygulama size rock kategorisinde yakın tarihte yer alan diğer konserleri veya durumunuza göre bulunduğunuz yerin civarındaki restoranların adreslerini önerecek.
  200273974-001
  Grup faturaları izleme ve yönetme

  Şu olay herkesin başına gelmiştir. Arkadaşlarınız ile restorana gidiyorsunuz ve garson hesabı toplu olarak getiriyor. Ve siz de daha sonra size ödeyeceklerini umarak tüm hesabı ödüyorsunuz. Ancak ne yazık ki grubun bir kısmı farkında olarak ya da olmayarak ödemeyi unutuyor. Ancak artık endişelenmenize veya arkadaşlarınıza hatırlatma stresine girmenize gerek yok. Çünkü Google 2013 yılında geliştirdiği ve patentini aldığı “Grup faturaları izleme ve yönetme” uygulaması ile bu duruma bir çözüm getiriyor. Bu yazılım uygulaması gruptaki her kişinin hesabı ödeyene ne kadar vermesi gerektiğini hesaplamakla kalmıyor ayrıca parayı otomatik olarak kişinin online hesabına transfer de ediyor. Tabii yemeğe çıkmadan önce arkadaşlarınızın bu uygulamayı indirmiş olması önemli bir detay.
  Reklamlar için bakış izleme sistemi
  Reklamlar için bakış izleme sistemi

  Muhtemelen reklamcıların tasarladıkları reklamların ne kadar ilgi çektiği veya kaç kişi tarafından görüntülendiği hakkında konuştuklarını duymuş veya bununla ilgili yazılanları okumuşsunuzdur. Ancak internet sitesi sayfasının görüntülenmiş olması kullanıcıların sayfada yer alan reklama baktıklarını göstermiyor. Ve bunu anlamanın daha güvenilir bir yolu da ne yazık ki yok. Yani yoktu. 2013 yılında Google geliştirdiği “Bakış izleme sistemi” uygulaması ile ödül alana kadar. Google Glass benzeri başa takılan bu giyilebilir cihaz, kullanıcının tüm bakışlarını yakalıyor ve bu sayede hangi reklama ne kadar süre baktığını ve duygusal tepki vermesi için ne kadar süre geçtiğini ölçebiliyor.
  Unread mails on the phone
  Sosyal ağlarda kişiselleştirilmiş otomatik cevaplar

  Hepimiz sosyal medyada tweet veya Facebook güncellemelerine uygun ve etkileyici cevaplar vermeye çalışıyoruz. Ancak bu zaman zaman oldukça yorucu bir iş haline geliyor. Neyse ki Google bizi bu zahmetli işten biraz da olsa kurtaracağa benziyor. Google’ın 2011 yılında patentini aldığı uygulamanın adı “Sosyal ağlarda kişiselleştirilmiş otomatik cevaplar”. Bu teknoloji sosyal ağlardaki paylaşımları tarıyor, konuyla ilgili bilgiler araştırıyor ve sizin daha önce verdiğiniz cevaplardan yola çıkarak kişiselleştirilmiş bir yorum hazırlıyor. Program bir şey paylaşmak istediğinde, kullanıcıya bildirim göndererek onay istiyor. Bu sayede elektronik kopyanızın sizden habersiz paylaşım yapma durumunda yaşanabilecek utanç verici durumlardan da kurtulmuş oluyorsunuz. Çok az tanıdığınız bir kişiye sizden habersiz samimi bir doğum günü mesajı gönderildiğini düşünsenize.
  Duyguları ifade eden el işaretleri
  Duyguları ifade eden el işaretleri

  Elleri kullanarak kalp şekli yapmayı şarkıcı Taylor Swift popüler yapmış olabilir ancak bu durum Google’ı onun da patentini almaktan alıkoymadı. Google 2011 yılında patentini aldığı uygulamayı “Önemli şeyleri belirten el işaretleri” olarak adlandırdı. Ancak Swift’in aksine Google bu işaretleri kliplerde kullanmayacak. Bunun yerine Google, işaretleri Google Glass’ta kullanacak. Bir objenin önünde ellerinizle kalp işareti yaptığınızda Google Glass bunu algılayacak ve bunu sosyal medyada görüntünün beğenildiği şeklinde paylaşacak.
  akıllı ayı
  Akıllı oyuncak ayı
  Patent konusunda Google’ın işine pek akıl sır ermiyor açıkçası. Buna en iyi örnek ise Google’ın geçtiğimiz aylarda patentini aldığı akıllı oyuncak ayı. Belirlenmiş bazı kelimeleri algılama ve cevap verme yetilerine sahip oyuncak, diğer cihazlarla da bağlantı kurabilmekte İçinde kamera ve mikrofon bulunan oyuncak, bu özellikleriyle de pek çocuklara yönelik oyuncak kategorisinde sayılmıyor. İşin garip tarafı ise, internete bağlanabilen oyuncak, sorular soruları mikrofon ve kamerası sayesinde Google veri sistemine gönderiyor. Böylece daha verimli sonuçlar için oyuncağın veri sistemi kendini geliştiriyor.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN