Google’ın Project Loon internet balonları Porto Riko’da!

0

Google, Porto Riko’da yaşanan hortum felaketi sonrasında Project Loon balonlarını kullanma izni aldı. İşte detaylar…

Teknoloji şirketlerinin yaşanan felaketlerin etkilerini azaltmadaki etkilerine daha önce de sayısız kez tanıklık edildi. Bu noktadaki son adım, Porto Riko’da görülen hortum ve sonrasındaki yıkımın ardından Google tarafından atıldı. Project Loon adındaki internet hizmeti sağlayan balonlar, ülkede uçarak hücresel servislere erişim imkanı sunacak.

Ülkedeki hücresel servislerin yüzde 83’ünün çöktüğü ve taşıyıcıların kendi ağlarını büyük ölçüde çalıştıramadığı kaydedilirken Google’ın Project Loon balonları, bu kanayan yaralara adeta pansuman olacak.

Resmi onay alındı

Google, söz konusu hizmeti sunabilmek için resmi izin alırken onay dosyasında, ‘…sınırlı mobil iletişimin restorasyonu ile lisanslı mobil taşıyıcıların desteklenmesi için…’ ifadeleri kullanıldı.

İlk kez 2013’te kullanıldı

İnternet hizmetinin olmadığı uzak bölgeler için geliştirilen ve bu duruma yönelik gerekli teknolojilere sahip balonlar şeklinde özetlenebilen Google Project Loon, ilk kez 2013’te Yeni Zelanda’da kullanıldı. Son örnekten de anlaşılacağı üzere şirket, projeyi yaşanan felaketlerde de aktif olarak kullanıyor.

Teknoloji dünyasına dair öne çıkan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın