Google’ın çatı şirketinden sürpriz satış

0

Space station in Earth orbit.

Google’ın çatı şirketi konumundaki Alphabet bünyesinde yer alan uydu görüntüleme alanındaki Terra Bella adlı şirketin satışa sunulduğu açıklandı. Öncesinde SkyBox olarak bilinen ve bünyesinde yedi adet uydudan oluşan bir filonun bulunduğu Terra Bella, açıklanmayan ve büyük olasılıkla yüksek bir meblağa içermeyen rakam karşılığında satıldı. Alphabet bünyesindeki 80 çalışanın da satın alım sonrasında Planet Labs’e geçeceği bilgisi paylaşıldı.

Google, SkyBox’ı 2014’te 500 milyon dolara satın aldıktan sonra elden çıkarmış oldu. Nedeninin yüksek giderler ve zarar olabileceği konuşuluyor.

Yeni sahibinin ise uydu görüntüleme alanında çeşitli endüstriyel kuruluşlara veri hizmeti sunan bir diğer şirket Planet Labs olduğu kaydedildi.

Anlaşma kapsamında Google’ın ürün ve servisleri için kullanılacak yüksek çözünürlüğe sahip uygu görüntüleri için Planet Labs’e ödeme yapmaya başlayacağı da aktarılan bilgiler arasında. Planet Labs, uydu görüntüleme alanında öne çıkan şirketler arasında yer alıyor. Şirketin Şubat ayı içerisinde tek seferde uzaya 88 uydu göndereceği biliniyor. Bu kalkışın Hindistan’da gerçekleşeceği biliniyor.

Tella Berra’nın elden çıkarılması sonrasında Alphabet’in alternatif proje ve girişimlere karşı yaklaşımına işaret ediyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın