Google’ın akıllı kumaş teknolojisi geliştiricilere sunuldu

0

Teknoloji şirketi projeyi kendi bünyesi ve birkaç iş ortağının dışındaki geliştiricilerin kullanımına açıyor…

Google’ın Project Jacquard adını verdiği akıllı kumaş teknolojisi, 6 sene sonra ilk kez geliştiricilere sunuluyor. Böylelikle geliştiriciler, Jacquard Yazılım Geliştirme Kiti ile söz konusu teknolojiyi kendi yazılımlarına dahil edebilecek. Şirketin kendi bünyesinde araştırmalar yürüttüğü bir konsept daha böylelikle üçüncü taraf kişilerin kullanımına açılıyor.

Google, özellikle Levi’s ile birlikte geliştirilen akıllı ceketi ile projeden söz ettirmişti. Ek olarak Samsonite ve Yves Saint Laurent gibi birkaç şirketle birlikte ürün geliştiren Google, kapsamı iyiden iyiye serbest bırakıyor. Bu noktada geliştirme kiti ile birlikte kumaşta bulunan sensörlerden elde edilen verilerin üçüncü taraf uygulamalara dahil edilmesinin yolu açılıyor.

Teknoloji şirketinin projeyi neden kendi bünyesi ve birkaç iş ortağının dışında geniş kapsamın kullanımına açtığı henüz bilinmiyor… Bununla birlikte uzun süredir devam eden bir yazılım sürecinin açılmasıyla girişimcilere ‘güçlü’ imkanlar sunabileceği düşünülüyor.
Diğer yandan Google, mevcut Jacquard uygulamasına yeni özellikler eklenemeyeceğinin de altını çizerek sınırları ‘şimdilik’ belirlemiş durumda. Yine de yakın gelecekte bu sınırın da serbest bırakılması muhtemel.

Jacquard, Google’ın ünlü ATAP yani İleri Teknoloji ve Projeler birimi tarafından geliştirildi. İlk ürün ise çıkışının 2 yıl sonrasında 2017’de Levi’s tarafından 350 dolar fiyat etiketi ile satışa sunuldu. Sensörlerle gelen bu ceket, devamındaki yıllarda yenilenmiş ve fiyatı da düşürülmüştü.

Cevap bırakın