Google’ın akıllı kontakt lensleri için testler 2017’de başlayabilir

0

akilli-kontakt-lens

Novartis ve Google’ın akıllı kontakt lenslerinin testleri için hedeflenen takvimde güncelleme söz konusu, söz konusu çalışmalar 2017’de başlayabilir. İşte detaylar…

İlaç şirketi Novartis, internet odaklı teknoloji şirketi Google ile birlikte yürütülen akıllı kontakt lens projesinin insanlar üzerindeki testlerine 2016 yılı içerisinde başlanacağı duyurmuştu. Bu hedefin belirlenen takvimde gerçekleşemeyeceği, ileri bir tarihe sarkttığı duyuruldu.

İsviçre merkezli ilaç üreticisinin basın sözcüsü, ‘merceklerin insan üzerindeki klinik testlerinin ne zaman başlayacağının söylemek için henüz erken olduğunu’ belirterek sürecin karmaşık ve teknik olduğunu, ancak iki tarafın işbirliği içinde ilerlemeye devam ettiğini ekledi. Novartis CEO’su Joe Jimenez, söz konusu testlere 2016’da başlamaya hazır olunduğunu söylemişti. Ayrıca 2014 yılında yaptığı açıklamada yaklaşık 5 sene içinde ürünün piyasaya sunulabileceğini ifade etmişti.

Novartis ve Google’ın iki sene önce başladığı işbirliği, akıllı kontak lensler geliştirilmesi temeline dayalı. İki adet lens geliştirilmesi planlanıyor; bunlardan ilki uzağı görmede sorun olan (miyop) hastaları için bir otofokus lensi ve bir de diyabet hastaları için kan şekerinin ölçümü için geliştirilecek diğeri.

Göz yoluyla kan şekeri ölçümü, toplumda şeker hastalığı olarak bilinen diyabet rahatsızlığı olan kimseler için devrim niteliğinde bir gelişme olabilir. Diğer yandan otofokus lensleri de miyop numarası gerilediğinde buna göre optimize olabilen bir yapı vaat ediyor.

Geleceğin teknolojilerine dair öne çıkan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın