Google’dan tarihi yapılara yönelik sanal gerçeklik adımı

0

Çok sayıda ülkeden yapıların 3D görüntülerini içeren yeni bir proje başlatan Google, tarihi değerleri dijital ortamda daha fazla kişiyle buluşturacak. İşte detaylar…

Teknoloji şirketi Google, 3D lazer tarama teknolojisi ile tarihi bazı yerlerin haritalandırılması ve ayrıntılarının kamuoyuyla paylaşımı için CyArk adlı teknoloji şirketi ile iş birliğini başlattı.

Restorasyon çalışmaları kapsamında fayda sağlaması ve insanların söz konusu noktalardaki yapılara dair bilgilerinin artırılmasını hedefleyen çalışma kapsamında VR aygıtlarla uyumlu bir web platformu oluşturuluyor. Web platformu mobil cihazlar ve bilgisayarlarla 3 boyutlu olarak gezilebiliyor.

Kullanıcılara sunulacak haritalarda milimetrik hassasiyete sahip olan renk ve doku detaylarına kadar incelenebilen çok sayıda tarihi yapının gündeme geleceği kaydediliyor. Proje kapsamındaki yapıların gerçek görüntülerinin elde edilmesi için drone’lar ve DSLR fotoğraf makinelerinin kullanıldığı belirtiliyor.

18 ülkeden çok sayıda lokasyon

CyArk’ın kurucusu Ben Kacyra, Afganistan’da 1500 yıllık Budist heykellerin yok oluşunun ardından girişimi kurduğunu, bunun ardından Meksika – Chichen Itza’daki harabeleri, Almanya’daki Brandenburg Kapısı ve Myanmar’daki Ananda Ok Kyaung Tapınağı da dahil olmak üzere 18 ülkedeki 25’ten fazla lokasyonun dijital hale getirildiğini ifade etti.

Google sözcüsü Chance Coughenour ise her açıdan inceleme imkanı sunan karmaşık 3D görüntüler oluşturulduğunu, bunlar için Google Arts & Culture için VR aygıtlarla kullanılabilecek yeni bir bölümde sunulacağını belirtti.

Cevap bırakın