Google’dan Snapchat’e sürpriz yatırım

0

google_capital_je_aktualne_investorom_v_snapchat

Teknoloji dünyasında donanım üreticileri arasındaki rekabetin bir diğer boyutu da yazılım tarafında yaşanıyor. Birbiri ardına iddialı geliştirmeler, yenilikler ve kimi zamanda klon özelliklerle avantaj elde etmeyen çalışan çok sayıda sosyal ağ veya mobil uygulama var. Aradaki rekabetin ilginç bir boyutu da örneğin bir sosyal ağ olan Facebook’un çeşitli uygulamaları da bünyesinde barındırması ya da Google’ın farklı alanlara da el atma hamleleri. İşte bu yönde yeni gelişmelerden biri sürpriz niteliğinde ve kamuoyuna yansıması da pek kolay olmadı…

Ortaya çıkan bilgiye göre bir Alphabet şirketi olan Google Capital, Snap Inc.’ye gizlice yatırımda bulundu. Geçtiğimiz dönemde Snapchat yerine adını Snap Inc. olarak değiştiren mobil uygulama şirketi, aldığı yatırımla daha da güçlendi.

Kısa süre önce piyasa değerinin 20 milyar dolar seviyesine ulaştığı kaydedilen Snap Inc.’nin 2017’de halka açılması ve devamında da 30 milyar dolar degree ulaşması bekleniyor. Bu noktada Google’ın yatırımı önem taşıyor. Yatırım miktarı ortaya çıkmamakla beraber azımsanmayacak seviyede olduğu tahmin ediliyor.

Google ile Snapchat arasında daha önce de yakın temas olmuştu. 2013’te Snapchat’i 4 milyar dolar karşılığında bünyesine katmak isteyen Google, amacına ulaşamamıştı. Analistlere göre Google’ın ilgisinin temel nedeni Snapchat’in Facebook’a karşı elinin güçlü tutulması.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın