Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürGoogle'dan Rakip Yapay Zeka Chat Asistanı: Gemini

  Google’dan Rakip Yapay Zeka Chat Asistanı: Gemini

  ChatGPT’nin muazzam başarısının ardından teknoloji devleri benzer yazılı cevaplar üzerine hareket eden yapay zeka modellerini test etmeye başladılar. Samsung’dan Google’a, pek çok şirket AI alanında etkili olmak için büyük yatırımlar yapıyor. İşte o yatırımlardan biri olan ve Gemini olarak adlandırılan yapay zeka modelinin önümüzdeki dönemde Open AI ve dolayısıyla Microsoft’a rakip olması bekleniyor.

  Yeni üretken yapay zeka modeli Gemini’nin ChatGPT için ciddi bir tehdit olduğu söyleniyor. Arama devi, Gemini’yi şimdiye kadar geliştirdiği en yetenekli ve genel amaçlı yapay zeka olarak nitelendiriyor.

  Gemini LLM (büyük dil modeli-large language model) çok modlu; yani metin, ses, görüntü ve video dahil olmak üzere farklı bilgi türleriyle çalışabiliyor. Yeni üretken yapay zeka kısıtlı olarak kullanıma sunuldu, ancak şirket gelişmiş versiyonunun 2024 yılında geleceği söylendi.

  Özetle Gemini, sadece metinleri değil, görüntüleri, videoları ve sesleri de anlayabilen yeni ve güçlü bir yapay zeka modeli. Çok modlu bir model olan Gemini’nin matematik, fizik ve diğer alanlardaki karmaşık görevleri tamamlayabildiği ve çeşitli programlama dillerinde yüksek kaliteli kodları anlayıp üretebildiği belirtiliyor.

  Gemini, Google’ın Tensör İşleme Birimleri (Tensor Processing Units-TPU) üzerinde eğitildi. Google’ın önceki PaLM çözümünden daha hızlı ve daha maliyetsiz olması nedeniyle çok daha verimli. Google ayrıca, büyük ölçekli modelleri eğitmesi ve çalıştırması için özel olarak tasarlanmış TPU sisteminin daha yeni bir sürümü olan TPU v5p’yi de piyasaya sürecek.

  Şu anda Google Bard ve Google Pixel 8 ile entegrasyon yoluyla kullanılabiliyor ve kademeli olarak diğer Google hizmetlerine de eklenecek. Google DeepMind CEO’su ve kurucu ortağı Dennis Hassabis, yeni çözümün Google Research’teki çalışanlar da dahil olmak üzere Google’daki ekiplerin büyük ölçekli işbirliği sayesinde ortaya çıktığını söyledi.

  Eğer Google hedefine ulaşır ve kullanıcıların beğenisini kazanırsa OpenAI’ın ChatGPT’sine büyük bir rakip doğmuş olacak. Gemini AI, Google’ın artık birleşmiş olan yapay zeka bölümleri DeepMind ve Google Brain’den gelen araştırmacılarla birlikte geliştirilen bir yapay zeka modeli. Yeni model, doğal dil işlemede önemli bir ilerleme olarak lanse edildi ve Google bunu “şirketin şimdiye kadarki en büyük bilim ve mühendislik projesi” olarak adlandırıyor.

  Kullanıcılar Gemini’ye hemen erişim sağlayabilirken, daha gelişmiş sürümün önümüzdeki yılın başlarında gelmesi planlanıyor. Uzun zamandır beklenen AI modeli teknoloji dünyası tarafından yakından izleniyor. Pek çok kişi ise Gemini ve OpenAI’ın büyük dil modeli GPT-4’ün rekabetini merak ediyor.

  The Information’ın daha önce bildirdiğine göre teknoloji devi, OpenAI tarafından desteklenen Microsoft Copilot’a karşı koymak için teknolojinin kod üretme yeteneklerini de geliştirdi. Google’ın Eylül ayında küçük bir grup şirkete modelin erken bir versiyonunu dağıtmaya başladığı söyleniyordu. Teknolojiyi daha önce test etmiş olan bir kişi, Google’ın tüketici ürünlerinden elde ettiği verilerin yanı sıra internetten toplanan bilgileri de kullanacağını belirtti. Bu nedenle Gemini bazı açılardan GPT-4’e kıyasla daha avantajı olabilir, ekstra özellikler sayesinde yapay zeka modeli kullanıcının sorduğu soruları ve niyetini daha doğru bir şekilde anlayabilir.

  Google, Gemini’yi Google’ın veri merkezlerinden mobil cihazlara kadar her yerde çalışabilen esnek bir model olarak tanımlıyor. Bu ölçeklenebilirliği sağlamak için Gemini üç boyutta piyasaya sürülüyor: Gemini Nano, Gemini Pro ve Gemini Ultra.

  Gemini Nano: Gemini Nano, özellikle Google Pixel 8 olmak üzere akıllı telefonlarda çalışmak üzere tasarlandı. Sohbet uygulamalarında yanıt önerme veya metin özetleme gibi harici sunuculara bağlanmadan verimli yapay zeka işleme gerektiren cihaz içi görevleri gerçekleştirmek için kullanılacak.
  Gemini Pro: Google’ın veri merkezlerinde çalışan Gemini Pro, şirketin yapay zeka sohbet robotu Bard’ın en son sürümüne güç sağlamak için tasarlandı. Hızlı yanıt süreleri sunma ve karmaşık sorguları anlama yeteneğine sahip.
  Gemini Ultra: Henüz yaygın kullanıma sunulmamış olsa da Google, Gemini Ultra’yı “büyük dil modeli (LLM) araştırma ve geliştirmesinde yaygın olarak kullanılan 32 akademik ölçütten 30’unda mevcut son teknoloji sonuçlarını” aşan en yetenekli modeli olarak tanımlıyor. Oldukça karmaşık görevler için tasarlandı ve mevcut test aşamasını tamamladıktan sonra piyasaya sürülmesi bekleniyor.

  Özetle Nano hızlı cihaz içi görevler için tasarlanırken, Pro orta kademe olarak hizmet veren çok yönlü bir sürüm. Ultra, üç versiyonun en güçlüsü ve güvenlik kontrollerinden geçtiği için önümüzdeki yıl kullanıma sunulacak.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN