Google’dan güvenilir haber üretimi için 1 milyar dolar kaynak

0

Google 200 farklı haber yayıncısı ile birlikte ortaklık kuracağını ve hepsine toplamda 1 milyar dolarlık yatırımda bulunacağını açıkladı. Google’ın söz konusu desteği, yeni haber platformu News Showcase için geçerli olacak.

Teknoloji şirketi Google’ın CEO’su Sundar Pichai, 200 farklı haber yayıncısı ile ortaklık kuracaklarını ve bunun için 1 milyar dolarlık yatırım yapılacağını açıkladı. Google’ın güvenilir ve uzun yıllardır sektörde olan haber kuruluşları ile iş birliği yapması yeni sistemdeki haberlerin daha nitelikli ve güvenilir şekilde sunulmasını destekleyebilir.

Google ve Facebook, isteyen şahıs ya da şirket herkesin kendi yayınını yapmasına müsaade ediyor. Fakat platformların bu özgürlükleri haber endüstrisini niteliksiz hale getiriyor. Özellikle asılsız haberlerin çok büyük bir hızla büyük kitlelere yayılmasının sebebi olarak görülen bu platformlar, bilgi kirliliğini önlemek için çeşitli çalışmalarda bulunuyorlar. En güvenilir haberlere kolaylıkla ulaşılmasını amaçlayan şirketler uzun süredir çalışma yürütüyorlardı.

Google’ın yeni haber platformu Google News Showcase henüz iki ülkede kullanımda…

Google’ın haber esaslı yeni platformundan da söz etmekte yarar var… Google News Showcase adlıyla gelen platform ilk aşamada Almanya ve Brezilya’da kullanıma sunuldu. Yakın zamanda Arjantin, Avustralya, Kanada ve İngiltere’de devreye girmesi beklenen sistemin global anlamda ne zaman kullanıma açılacağı ise bilinmiyor.

Cevap bırakın