Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürGoogle’dan giyilebilir hasta takip cihazı

  Google’dan giyilebilir hasta takip cihazı

  1x-1

  Google’ın fütüristik teknolojilere yönelik araştırma-geliştirme çalışmaları zaman zaman gündeme geliyor. Bu çalışmalar Google X adını alan tesiste yürütülüyor ve buradaki yeni projelerden biri daha günyüzüne çıktı…

  Google’ın sağlık alanında geliştirilen bir giyilebilir teknoloji cihazı üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. Bu cihaz, Apple Watch ya da Fitbit gibi tüketici odaklı bir giyilebilir teknoloji ürünü değil, niş bir alana hizmet etmesi planlanıyor. Tıbbi alanlar için geliştiriliyor ve örneğin doktorlar ya da araştırma görevlileri tarafından kullanılması planlanıyor.

  Ürünün ana fikri ise hastaların nabız, kalp ritmi, vücut sıcaklığı gibi değerli bilgilerinin kolda takılan bir aygıt üzerinden tıp uzmanları tarafından anbean görüntülenebilmesi. Tıbbi gruplar üzerindeki çalışmaların önümüzdeki aylarda başlayacağı belirtilirken Google’ın akademik çevreler ve ilaç şirketleri ile iş birliği yaptığı da kaydediliyor.

  GoogleX-workstations

  Bu tıbbi proje Google adına bir ilk değil. Şirketin Google X kapsamında birbirinden ilginç geliştirme faaliyetleri var. İşte birkaç örnek; kontak lens ile gözyaşı içindeki glikozu izleme çalışması-ki bu diyabet hastaları için sonuçları merakla beklenen oldukça büyük bir atılım; Parkinson hastaları için titreme engelleyici kaşık bunlar arasında dikkat çekenler. Sürücüsüz otomobil, Google Glass, Project Loon ile atmosferde balonlar kullanılarak Wi-Fi ağı oluşturmak gibi daha popüler konular da yine Google X adına yürütülüyor.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN