Google’dan geliştiricilere uyarı

0

Teknoloji şirketi Google, mobil işletim sistemi Android için uygulama geliştirenlere yönelik bir duyuru paylaştı. İşte detaylar…

Google’ın Android’i, milyarlarca cihaz üzerinde kullanılıyor. Şirketin milyonlarca mobil uygulamaya (son verilere göre yaklaşık 3 milyon) ev sahipliği yapan mağazası da deyim yerindeyse muazzam bir şekilde işlerlik gösteriyor. Öte yandan ‘güncellik’ Google’ın son yıllarda daha fazla önem verdiği gündem maddelerinden. Bu noktada teknoloji üreticisinin, önümüzdeki aylara yönelik bir duyurusu ses getirdi.

Google, uygulama geliştiricilerden yazılımlarını, önümüzdeki aylarda gelecek en yeni işletim sistemi Android Q öncesinde Android 9 Pie için geliştirmelerini istiyor. Aksi taktirde uygulamaların Google Play’den çıkarılacağı kaydediliyor. Özetle belirlenecek tarihe kadar (henüz net bir tarih bilgisi paylaşılmadı) güncel versiyonlara ayak uydurmayan uygulamaların fişi çekilecek. Şimdilik Android Q’nun büyük bir sürpriz olmazsa Ağustos ayında final versiyonuyla geleceği biliniyor, yani söz konusu aya kadar geliştiricilerin kendi mobil uygulamalarını en az Android 9 Pie’a uyumlu hale getirmeleri bekleniyor.

Bilindiği üzere Google, aynı uygulamayı Android Pie için de istemişti. Android 9 Pie öncesinde geliştiricilerden Android 8 Oreo uyumluluğu talebinde bulunmuş ve bu sayede hatrı sayılır bir entegrasyon sağlamıştı. Aynı şekilde önümüzdeki süreçte de yeni API özelliklerini kullanma ve güncel işletim sistemi uyumluluğu alanındaki sıkı tedbirlerin devam etmesi bekleniyor.

Cevap bırakın