Google’dan dev bir veri merkezi daha

0

158BB133000005DC-0-image-a-14_1440101087036

İnternetin can damarlarından biri de şüphesiz günümüzde Alphabet şirketinin iştiraki halini alan Google. YouTube, Google anasayfası, Gmail gibi sayısız platformu bünyesinde barındıran teknoloji devi açısından önemli konulardan biri de verinin muhafazası ve sirkülasyonu. Bunun için dünya genelinde veri merkezi adını alan yapılara sahip ve bunlara bir yenisi daha ekleniyor.

ABD’nin doğusundaki Tennessee eyaletinde kurulacak yeni veri merkezi 1300 metrekarelik alan üzerinde faaliyet gösterecek. Burada boş bir arazi üzerine inşa söz konusu olmayacak; veri merkezi, daha önce yarıiletken üretimi gerçekleştirilen Hemlock Semiconductor adlı şirketin fabrikasının yerini alacak.
google-tenessee

Tennessee’deki yeni veri merkezinin 600 milyon Amerikan Doları’na malolacağı açıklanırken söz konusu tesisin gelişmiş teknolojileri ve verimliliği ile örnek teşkil edeceği belirtildi. Öte yandan yenilenebilir enerji alanının öncülerinden biri olan Google’ın inşa edilecek tesisin faaliyete geçmesinin ardından gerekli elektriğin tamamını yenilenebilir enerji (rüzgar enerjisi, vb yolu ile) üzerinden sağlamayı hedeflediği de açıklanan detaylar arasında.

Google, yine kısa bir süre önce faaliyetine son veren bir kömür santralini satın alarak veri merkezine dönüştürmüştü. Ayrıca 2015 yılının başlarında Kuzey Avrupa’da da bir kağıt fabrikası satın alarak alanı veri merkezi şekline dönüştürmüştü. Tüm bu tesislerin ortak özelliği ise yoğun olarak yenilenebilir enerji ile çalışmaları. İlgili gelişmelerden yola çıkıldığında Google, geleceğe dair daha temiz bir dünya için adımlarını ilerleyen süreçte daha da artıracağa benziyor.

Cevap bırakın