Google’dan depresyon testi

0

Google, internette sadece arama motoru olarak öne çıkmayı yeterli görmediği bilinen öncü bir teknoloji şirketi. ABD sınırları içerisinde uygulamaya konulan yeni özellik de tam olarak bu duruma örnek teşkil ediyor.

ABD’de her beş kişiden birinin hayatının bir döneminde depresyon rahatsızlığı yaşadığı kaydediliyor. İlginç bulgu ise depresyonla uzun yıllar boyunca kendi başlarına baş etmeye çalışmaları, araştırmalara göre profesyonel destek almaya karar vermeleri için geçen süre 8 yılı bulabiliyor. İşte Google, tam olarak bu duruma çözüm maiyetinde bir hizmeti kullanıma sunuyor…

Google’ın resmi blogunda yer alan açıklamaya göre internet kullanıcıları, arama motoru üzerinden örneğin ‘depresyon’ şeklinde bir araştırmaya giriştiklerinde ekranın üstünde bir test sekmesi belirecek. Klinik olarak onaylı test, PHQ-9 adını alırken, hedeflenen nokta ise kullanıcıların depresyonda olup olmadıklarının hızlı bir şekilde belirlenmesi. Depresyonla karşı karşıya olduklarını gören kullanıcıların, profesyonel destek için daha istekli olacağı ve zaman kaybetmeden destek almak isteyebileceği belirtiliyor.

Akıllardaki soru ise test sırasında verilen bilgilerin Google tarafından kullanılıp kullanılmayacağı. Açıklama, bu soruya tam olarak açıklık getiriyor ve hassas-özel bilgilerin kayıt altına alınmayacağı ifadesine yer veriliyor. Buradaki ‘hassas ve özel bilgiler’ ibaresinin hangi koşullardaki, ne türdeki yanıtları kapsayacağı ise net olarak anlaşılmış değil.

Cevap bırakın