Google’dan Çin’e 550 milyon dolarlık dev yatırım

0

Çok sıcak bir gelişme olarak Google’ın Çin merkezli online ticaret sitesi JD.com’a yatırımda bulunduğu açıklandı. İşte sürpriz gelişmenin ayrıntıları…

Google, Asya pazarına yönelik oldukça iddialı bir hamlede bulunarak Çin’in en önemli online perakende platformu JD.com’a 550 milyon dolar yatırımda bulundu. Google’ın resmi blogundan duyurulan anlaşma dikkat çekici.

Google’ın kendi arama motoru üzerinden sağlayacağı sonuçlarda JD.com’un daha çok görünmesini sağlayacağı kaydedilirken şirketin Asya-Pasifik Başkanı Karim Temsamani, tüketici deneyimini daha yararlı ve kişiselleştirilmiş hale getirmeyi, dünyadaki diğer ülkelere bir dizi yüksek kalitede hizmet sunmayı hedeflediklerinin altını çiziyor. JD’den baş strateji sorumlusu Jianwen Liao ise CNN’e yaptığı açıklamada, iş birliğinin dünya çapındaki çeşitli olasılıkların önünü açacağını ifade etti. Zira söz konusu anlaşmanın teknoloji şirketinin Çin’e entegrasyonu, Çinli şirketin ise küresele açılma hedefleri doğultusunda gerçekleştiği anlaşılıyor.

Stratejik hamle…

Google Haritalar, YouTube ve Arama motorunun kendisi dahil Google, aslında Çin’de ciddi yasaklarla karşı karşıya. Ancak teknoloji şirketinin bu tür anlaşmalarla pazara dahil olma çabasında bulunduğu görülüyor.

Google, kısa süre önce de ülkedeki bir spor yayını şirketine 120 milyon dolar ve bir turistik gezi platformuna da açıklanmayan miktarda yatırımda bulunmuştu.

Cevap bırakın