Google’dan Chrome için AR hamlesi

0

Google, internet tarayıcısı Chrome’u artırılmış gerçeklik özelliği ile daha efektif hale getirmeyi planlıyor. İşte detaylar…

Her ne kadar son dönemde ilginç teknoloji hamleleri ile adından söz ettirse de kapsamı son derece geniş bir alanda çalışmalarını sürdüren Google’ın göz bebeklerinden biri şüphesiz Chrome internet tarayıcısı. Milyonlarca kişi tarafından beğenilerek kullanılan platform, sade arayüzü ve hızıyla dikkat çekerken Google, inovatif bir dizi yeniliği Chrome’a entegre etmeyi planlıyor.

Şirketin kendi blogu üzerinden paylaştığı bilgilere göre Chrome, interaktif kullanım özellikleri sunan, artırılmış gerçeklik (AR) desteğine sahip yeni bir yağı kazanıyor. Google açıklamasında şu ifadeler yer alıyor…

“AR teknolojisini olabildiği kadar fazla kullanıcıya ulaştırmak için, bir süredir bunu web tarayıcımıza nasıl entegre edebileceğimizi araştırıyoruz. Böylece bir gün, internet tarayıcısı kullanan herkes bu yeni teknolojiye erişebilecek.”

Olası senaryolar…

Google’ın çalışmaları hakkında bir dizi ipucu paylaşmayı da ihmal etmediği görülüyor. Örneğin herhangi bir mimari öğeye dair arama sonucunu, AR teknolojisi sayesinde yaşam alanınızda doğrudan görebilmeniz mümkün olacak gibi. Google Haritalar aramalarında gidilecek yerlerle ilgili rota bilgisi de yine artırılmış gerçeklik formunda ekrana gelecek.

Google’ın sunduğu arama motoru ve internet tarayıcısının ayrılmaz bir ikili olduğu düşünüldüğünde senaryolar azımsanmayacak kadar fazla.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın