Google’dan Bitcoin açıklaması

0

Google, kripto paralara yönelik yeni stratejik kararını kamuoyuyla paylaştı. İşte Bitcoin yatırımcılarını sansasyonel bir dizi süreçle karşı karşıya bırakabilecek açıklamanın detayları…

Google, geçtiğimiz haftalarda Facebook’un attığı adıma benzer bir adım attı. Buna göre artık Google ağında Bitcoin veya diğer kripto para birimlerine ilişkin reklamlara yer verilmeyecek. Özetle Google’ın arama motorlarında, mobil uygulamalarında söz konusu reklamlar yer almayacak.

Bu sürpriz açıklama, Facebook’un kendi platformunda bitcoin reklamlarını yasaklama kararının ardından gelirken gelişmenin hemen akabinde, beklenildiği üzere dijital para birimi önemli ölçüde değer kaybı yaşadı.

9100 dolar seviyesindeki 1 Bitcoin değeri, 16 Mart 2018 tarihi itibarıyla 8000 dolara kadar geriledi. Gerilemenin devam edip etmeyeceği bilinmese de Bitcoin’in dalgalı yapısının bir sonucu olarak standart değer kayıplarından bir miktar daha hızlı düşük yaşadığı açık. Geçtiğimiz Kasım ayında 1 Bitcoin’in değeri 16 bin doları aşmışken şu anki durumu, geride kalan sürede yüzde 50 değer kaybettiğine işaret ediyor.

Google neden yasakladı?

Öte yandan Google, kullanıcıların bu reklamlar ile zarar görmesini engellemeyi amaç edinerek bu tür bir hamlede bulunmuş durumda.

Bitcoin, günümüzde tartışmalı bir dijital para birimi özelliğini koruyor, kısa sürede ciddi tırmanışlar gösteren değer artış grafiği, bu yöndeki çeşitli dolandırıcılık faaliyetleri için de tetikleyici rol üstleniyor.

Cevap bırakın