Google’dan beklenmedik reçete

0

Avrupa Komisyonu, Google’a 5 milyar dolar ceza vermişti. Bunun devamında Google acı bir reçete hazırladı. Sonuç olarak Avrupa’daki telefon fiyatlarının yükselebileceği düşünülüyor. İşte detaylar…

Ortaya çıkan gizli dokümanlar, Google’ın Komisyon raporu sonucunda hazırladığı uygulama kurulum politikasını gözler önüne seriyor. Bu politikaya göre en üst paket fiyatı 40 dolar olacak ve bunun doğrultusunda telefon fiyatları da yükselecek.

Yeni karar doğrultusunda Google, Avrupa sınırları içerisinde yer alan Android işletim sistemini kullanan üreticilerin paket seçmesine olanak tanıyacak. Üreticiler isteğe bağlı olarak Google’ın kendi uygulamalarını yüklediği Android kurulumunu tercih edebilecek. Eğer bu seçeneği istemezlerse üreticilere alternatif uygulamalar sunulacak.

Özel Android kurulumunu tercih etmek istemeyen üreticiler, Chrome ve Google Play gibi diğer ana uygulamaların da olduğu Google Mobile Services paketini isterlerse bu paketin bir ücreti olacak.

Google Avrupa kıtasını bölgelere göre üç gruba ayırmış durumda.

Almanya, İngiltere, İsveç, Hollanda ve Norveç en pahalı grup arasında yer alıyor. Bu pahalı grupta uygulama paketi 500 ppi üzeri ekran piksel yoğunluğuna sahip telefonlar için 40 dolar olarak belirlenmiş durumda. 400-500 ppi arasında ise 20 dolarlık bir ücretlendirme söz konusu. 400 ppi altı telefonlarda ise 10 dolar ücret söz konusu.

Tabletler için belirlenen paket standart ve tek fiyat tarifesinden 20 dolar olarak belirlenmiş. Bu yeni fiyatlandırma politikası 1 Şubat 2019 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanacak. Ayrıca alternatif uygulamalar kullanan üreticilerin Chrome reklam gelirlerinden bir pay alamayacağı bilgisi de veriliyor.

Kendi isteğiyle Android kurulum paketini tercih edenler hem ücret ödemeyecek hem de reklam gelirlerini almaya devam edecek. Alternatif uygulamalar ile beraber Chrome, Google Play gibi uygulamaları da kullanmak isteyenler 40 dolar ödemek zorunda kalacak.

Cevap bırakın