Google’dan akıllı telefon kullanıcılarına tavsiyeler

0

Google, yayınladığı bir blog yazısıyla kullanıcılarına akıllı telefon bağımlılığı konusunda tavsiyelerde bulundu. İşte detaylar…

Yerel gözlemlere göre hafta sonunu tüm gün Twitter ve Instagram’daki paylaşımları izleyerek geçirenlerin sayısı artıyor. Akıllı telefonun şarjının bitmesi ve bir süre kapalı kalması stres unsuruna oluşturuyor. Bu son derece basit örnekler bile akıllı telefonlarla ilgili bazı ‘sorunların’ varolduğuna işaret. İşte bu noktada teknoloji şirketi, aynı zamanda Android işletim sisteminin üreticisi Google’dan ilgi çekici bir paylaşım geldi.

Android blogunda yer alan makaleyle Google, hem akıllı telefon bağımlılığına dikkat çekti hem de bazı önleyici önerilerde bulundu.

Makalede akıllı telefon bağımlılığın strese yol açtığının altı çizilirken, iletişim kurmak ve yanıtlama isteğinin sosyal yükümlülük oluşturduğu kaydediliyor. Kaçırma korkusu olarak tanımlanabilen FOMO sendromu hakkında da bilgilerin verildiği yazıda üç önemli tavsiye yer alıyor.

Üç temel öneriyle şekilleniyor…

Google bu tavsiyeleri, bağlantılı olmamayı kabullenme, yanıtlamanın (sosyal medya gibi platformlarda) önemini düşürme ve belli ölçülerde bağlantısızlığa (örneğin sosyalleşme sırasında) izin verme olarak sıralıyor.

Teknoloji şirketi, telefon kullanımında aşırıya kaçılma durumunu gösteren araçları da belirtiliyor.

Adımların sayısı artıyor..

Kısa süre önce bazı akıllı telefonlar için yayınlanan yeni işletim sistemi versiyonu Android 9 Pie’a, Dijital Sağlık adlı bir panel ekleyen Google, ayrıca YouTube için de kullanım verilerini ele alan araçlar sağlamıştı.

Cevap bırakın