Google’dan ABD’ye yönelik kripto para borsası ve cüzdan reklamlarına izin

0

ABD’de kaldırılan yasağın ilerki tarihlerde Türkiye’de de uygulanması bekleniyor…  

Kamuoyuna açıklamada bulunan Google, kripto para borsalarının reklam hizmetlerini kullanmalarını engelleyen yasağı kaldırdı. 3 yıldır süren bu yasağın kaldırılması büyük ses getirdi.

Şirketin web sayfasındaki politika değişikliği, “3 Ağustos 2021’den itibaren, ABD’yi hedef alan kripto para borsası ve cüzdanları sunan reklam verenler, gereklilikleri karşıladıktan ve Google tarafından onaylandıktan sonra bu ürün ve hizmetlerin reklamını verebilirler.” İfadeleri ile duyuruldu.

Reklam vermek isteyen Kripto para borsaların Google’dan Kripto Para Birimi Borsa ve Cüzdanları adlı sertifikayı edinmeleri gerektiği belirtildi. Bu sertifikayı edinebilmek için birkaç koşula sahip olmaları isteniyor. Bu koşullar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • FinCEN’de para hizmetleri şirketi olarak ve en az bir eyalette para aktarım servisi olarak kayıtlı olma,
  • Veya Federal veya eyalet tarafından ruhsatlı banka olunması.

Bu şartlar Anchorage ve Paxos gibi hizmetlerin reklam yayınlayabilmesinin yolunu açıyor. Fakat yapılan bu değişiklik yine de çoğu kripto kuruluşunun reklam yayınlayabilmesine olanak sağlayamıyor.

Google’ın kripto reklamlara karşı uyguladığı politikaları anlamak çok kolay değil. Zira alanında kimi uzman kişiler Google’ın yayınladığı bu yasakların adil olmadığını ifade ediyor. ABD’de kaldırılan bu yasağın ilerideki tarihlerde Türkiye’de de uygulanması öngörülüyor.

Cevap bırakın