İddia: Google’dan 1,6 milyar Euro talep edildi

0

ABD merkezli teknoloji şirketi Google, yüklü vergi borcu ve cezası ödemek durumunda kalabilir. Fransa’da yayınlanan ekonomi gazetelerinden Echos’un haberine göre Google, ülkedeki faaliyetleri ile ilgili olarak 1 milyar 600 milyon dolar vergi borcu ödeyecek. Daha önce Fransa Maliye Bakanı Michel Sapin, Google’ın borçlarına işaret ederek, herhangi bir uzlaşının gündemde olmadığını belirtmiş; şirketin söz konusu rakamı ödemesi gerektiğine işaret etmişti.

Öte yandan Google’dan konuya ilişkin resmi ama son derece dolaylı bir açıklama geldi. Faaliyet gösterilen ülkelerdeki vergi müfredatına uygun hareket edildiğinin altının çizildiği bir basın bildirisi paylaşıldı.

Anlaşılacağı üzere Google tarafından vergi bağlamındaki konuya herhangi bir şekilde açıklık getirilmedi. Vergi borcu konusu Google açısından oldukça karmaşık görünüyor ve teknoloji devinin başı Fransa’da ağrıyabilir…

google-european-union-per-410278

Fransa’nın yanı sıra Avrupa Birliği Komisyonu’da Google’ı vergilerle ilgili olarak yakınen takip ediyor. Yine İngiliz hükümeti de 2005 yılından beri ödenmeyen vergi borçları yüzünden Google ile uzlaşma yoluna gitmiş, 130 milyon Sterlin ödeme yapan teknoloji şirketi, ülkedeki vergi problemini çözmüştü.

Şirketin yönetim merkezlerini İrlanda gibi ülkelerde gösterip düşük vergi ödemek şeklinde bir diğer suçlandığı alan daha bulunuyor. Vergiler konusunda Google’ın dışında çok sayıda teknoloji şirketinin de çeşitli ülkelerde sorunlar yaşamakta olduğu biliniyor.

Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz…

Cevap bırakın