Google’da Nisan ayında en çok neleri aradık?

0

Google, dünyada ve Türkiye’de uzun yıllardır en çok ziyaret edilen web platformu. Arama motoru üzerinden istenilen hemen her konuda bilgiye ulaşmak mümkün. Yapılan bir araştırma ise Türkiye’de Google üzerinden en çok aranan kategorileri ele aldı. Buna göre önceki aylarda göre önemli değişiklikler söz konusu.

Bahar döneminde okul aramaları öne çıktı. Üç büyük şehir; İstanbul, Ankara ve İzmir’de bu yöndeki aramaların, önceki aya göre yüzde 160 arttığı kaydedildi.

Halı ve kilim yıkamacıları

Halı ve kilim yıkamacıları aramalarında da yüzde 50 artış görüldü. Bahar temizliği için yoğun araştırmalara girildiği görülüyor; web aramalarını cinsiyet bazında yüzde 65’le kadınların gerçekleştirdiği görülüyor. Yaş aralığı ise 25-34.

Tatil aramaları

Beklenildiği üzere tatil aramaları da hareketlendi. Önceki aya göre yüzde 33 oranında artış olduğu görüldü. Bu kategorideki aramaları yüzde 52’yle kadınların gerçekleştirdiği bulgusuna ulaşılıyor. Otel aramaları da yüzde 44 arttı.

Stres çarkı trendi

İlginç bir trend oluşturan stres çarkı adlı oyuncak da Google’da en çok arananlar arasında dahil olmuşa benziyor. Aramaların yüzde 99 oranında erkekler arasında yapıldığı ise dikkatlerden kaçmıyor. En çok arama yapılan şehirler İstanbul, Ankara ve Diyarbakır.

Cevap bırakın