Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürGoogle’a bir milyon sayfalık unutulma talebi!

  Google’a bir milyon sayfalık unutulma talebi!

  google-european-union-per-410278

  Unutulma hakkı, internetteki sayfaların silinmesinin talebine dayanıyor. Önceki yıl Mayıs ayında Avrupa Birliği’ne üye ülkeleri kapsayacak şekilde hayata geçirilen unutulma hakkı ile ilgili olarak Google tarafından, bir yıl içinde 1 milyon link, dolayısıyla 1 milyon web sayfası için talep alındığı açıklandı.

  Avrupa’daki internet kullanıcılarının yetersiz ya da güncelliğini yitirmiş gibi gerekçelerle kaldırılmasını talep ettiği web sayfaları, google tarafından yerinde bulunursa olumlu karşılanıyor. Google.de, Google.it gibi uzantılarda ortadan kaldırılan link sayısının ise 600 binden fazla olduğu belirtiliyor. Bu da Google’ın taleplerin yüzde 50’den fazlasına olumlu yaklaştığını gösteriyor.

  Öte yandan unutulma hakkı sadece Avrupa’yı kapsıyor. Yani ilgili sonuçlar internetten kısmı olarak kaldırılmış oluyor. Google’a gelen 1 milyonun üzerinde talebe dair bazı detaylar da kamuoyuyla paylaşıldı.

  Buna göre taleplerin 200 bine yakını Fransa’dan, 14 bine yakını İngiltere’den geldi. Şimdilik Avrupa Birliği sınırları içinde geçerli olan unutulma hakkı için gelecekte çok daha global adımlar atılabileceği konuşuluyor. Google.com için de benzer bir özellik gelebilir.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN