Google Yasağı sonrasında neler olacak? Yoksa!!!

0

Google ve Rekabet Kurulu arasındaki “haksız rekabet” şikayeti ile ilgili bugün sona gelindi. Bir süre önce Yandex tarafından yapılan “haksız rekabet” başvurusu sonrasında Google‘a ceza kesilmiş ve Google bu cezaya itiraz etmişti. Yaşananlardan sonra Rekabet Kurulu verdiği cezanın arkasında durdu ve Google dün yaptığı açıklama ile bundan sonra Türkiye‘de satılacak telefonlarda Google servislerinin kullanılmayacağını duyurdu.

Yaşananlardan sonra Google bugün Google Yasağı adı verilen bu durum ile ilgili resmi bir açıklama yaptı ve şunları söyledi;

“Ağustos ayında Rekabet Kurumu’nun kararı doğrultusunda Android iş ortaklarımızla yaptığımız anlaşmalarda değişiklikler yapmıştık. Kasım ayında, Rekabet Kurumu bu değişikliklerin uygun olmadığı ve bu anlaşmalarla operasyonlarımızı sürdüremeyeceğimiz yönünde karar verdi. Türkiye’deki kanunlarla uyumlu bir şekilde çalışabilmemiz için iş ortaklarımızı Türkiye’de yeni çıkacak Android telefon modelleri ile ilgili anlaşma yapamayacağımız konusunda bilgilendirdik.

Tüketiciler mevcut cihaz modellerini satın almaya devam edebildikleri gibi, halihazırda mevcut cihazları ve uygulamaları da normal şekilde çalışmaya devam edecektir. Google’ın diğer ürün ve servisleri durumdan etkilenmeyecektir. Rekabet Kurumu ile bu konunun olabilecek en hızlı şekilde çözümü için çalışmayı sürdürmekteyiz.”

Peki bu Google Yasağı ne analama geliyor?

Açıkçası bu durum bundan sonra lansmanı yapılan ve BTK tarafından onay alınmamış yeni cihazların Google servislerini kullanamayacağı anlamına geliyor. Bu da yeni tanıtılacak Android telefonların aynen Huawei Mate 30 Pro serisinde olduğu gibi Google uygulamalarına sahip olmamasını doğuruyor. Bu sizin Google uygulamalarını kullanamamanız anlamına gelmiyor.

Dışarıdan Google Play Store .apk uzantılı programları kurarak Google servislerine erişim sağlayabilirsiniz. En önemli sorun ise Google servislerine bağlanamamak. Yani bir Android telefon kurduğunuzda Google Drive hesabınızda bulunan bulut servislerinden alınan şifreler, fotoğraflar, ödeme araçları ve en önemlisi de bildirim servislerini telefonunuza yükleyemeyecek olmanız.

Bu sorun düzeltilir mi? Bunu bilemiyoruz ama iki tarafında esnek davranması gerektiğine inanıyoruz. Bir noktada Google bir noktada da Rekabet Kurulu orta noktayı bulmak zorunda. Zaten Google burada kapıyı da kapatmış değil. Açıklamasının sonunda “Rekabet Kurumu ile bu konunun olabilecek en hızlı şekilde çözümü için çalışmayı sürdürmekteyiz” deniyor.

Bu durum Android telefonların çalışmayacağı ve Google uygulamalarının yüklenemeyeceği anlamına kesinlikle gelmiyor. Bu durumun altını net bir şekilde çizelim.

Konuyla ilgili gelişmeler oldukça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın