Google veri merkezi için 600 milyon dolar harcayacak

0

google-european-union-per-410278

Google, ABD’nin doğusundaki Tennessee eyaletinde dünya genelindeki 15. data merkezini kuruyor. Teknoloji şirketinin resmi olarak duyurusunu gerçekleştirdiği veri depolama yapısının maliyeti de açıklandı. Google, söz konusu tesis için 600 milyon Amerikan Doları harcanmasının beklendiğini kaydetti.

Konumu itibarıyla bir vadide yer alacak olan söz konusu veri merkezi, daha önce Hemlock Semiconductor şirketine ait bir tesisin üzerinde kurulacak. İnşa ile Google’ın arama motoru ve genel uygulamaları ile bağlantılı veri kapasitesi de yükseltilmiş olunacak. Google’ın 600 milyon dolarlık veri merkezi, ABD’deki mega büyüklükteki teknoloji odaklı yapılar arasında katılacak.

Ekran_Resmi_2016-12-28_21_43_03

Yenilenebilir enerjiye yatırım yapılacak

Öte yandan Google, otoritelere göre dünyanın en gelişmiş teknolojik veri merkezini inşa etmeye hazırlanıyor. Yapının enerji ihtiyacının yenilenebilir kaynaklar üzerinden sağlanılacağının altı çizilirken, bu konuda bölgedeki yeni enerji odaklı yapıların da sayısında rekor artış beklentisi vurgulanıyor.

Yeni istihdam ve bölgenin gelişmesine katkı

Diğer bir detaya göre ise Google mekanik, mühendis, elektrikçi ve diğer görevlilerle birlikte inşa için 70 kişiyi istihdam edecek. Teknoloji şirketlerinin küresel anlamda artan veri yükleri nedeniyle data merkezi inşası konularına her zamankinden daha fazla önem verdikleri görülüyor. 2016, bu noktada gerek Türkiye gerekse diğer ülkeler, çok sayıda yeni veri tesisine merhaba diyecek.

Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz…

Cevap bırakın