Google Takvim kullanarak hayatınızı planlayın

0

Google Takvim kullanarak yaşantınızı daha planlı bir hale nasıl getirebilirsiniz? Bu yazımızda sizlere bu servisi ne amaçla, ne şekilde kullanabileceğinizi ve toplantı / etkinlik planlarınızı yaparken daha fazla nasıl verim alabileceğinizi anlatmaya çalışacağım. Bu servisi bir kere kullanmaya alıştıktan sonra artık hayatınızın bir parçası olacağını ve ilk iş olarak telefonunuza mobil uygulamasını yükleyeceğinizi şimdiden söyleyeyim.

Google Takvim İle Toplantı ve Etkinlik Planlaması Yapın

Aslında Google Takvim hiç de yeni bir servis değil. 13 Nisan 2006 tarihinde Google tarafından hizmete sunulduğunda pek fazla bilinmiyordu. Fakat son yıllarda kullanımı arttıkça daha fazla kullanılan bir servis olarak günlük hayatın bir parçası haline geldi.

Google Takvim hizmetinden yararlanabilmek için öncelikle bir Google Hesabı’na sahip olmak gerekiyor. Takvimi kullanmaya başladıktan sonra takvime kayıt ettiğiniz etkinlikler vakti geldiğinde veya sizin belirleyeceğiniz bir süre öncesinde sizi e-posta veya mesaj ile uyarabiliyor. Eğer etkinliğiniz çok önemliyse kesinlik ve kesinlikle unutmak istemiyorsanız birden fazla uyarı tanımlayabiliyorsunuz. Mesela eşinizin doğum gününe birkaç gün öncesinden başlayan en az 5 defa hatırlatma koyarak bu çok özel günü unutma veya atlama şansını ortadan kaldırıyorsunuz. Üstelik kullanımı da oldukça kolaydır ve bir eğitim almanıza gerek yoktur.

Unutmak Tarih Oluyor !

Google Takvim’i kullanmaya başladıktan sonra bütün önemli randuve, toplantı ve katılacağınız etkinlikleri buraya kaydederek hem toplu halde günlük, haftalık ve aylık planlamanızı tek ekranda görerek rahatlıkla yapabilirsiniz. Bir de hatırlatıcı tanımlarsanız hayatınızı randevuları unutmadan sıkıntısız yaşayabilirsiniz.

Nasıl Kullanılır?

  1. Önce http://www.google.com/calendar adresinden bağlantıya tıklayın.

  2. Gmail hesabınıza kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapın. Henüz bir hesabınız yoksa Hesap Oluştur‘u tıklayın.

  3. Takvimde seçtiğiniz tarihe bir etkinlik tanımlayarak bu uygulamayı kullanmaya başlayın.

  4. Ayarlarınızda değişiklik yapmak için sağ üst köşedeki Ayarlar simgesini tıklayın.

İlk defa kullananlar yaklaşık yarım saatlik bir kurcalama ile aktif bir kullanıcı olabilirler. Birkaç kez deneme yanılmayla çok rahat kullanabilirsiniz.

Google Takvim’in En Yararlı Özellikleri

Kayıt ettiğiniz etkinlik veya olayın günü geldiğinde sizi isterseniz e-posta ile isterseniz sms ile veya isterseniz de açılır pop-up pencere ile uyarır.

– Kullanımı oldukça kolay olduğu gibi Türkçe de kullanılabilir.

– İsterseniz oluşturduğun bir etkinliğe bir başkasını davet edebilirsiniz.

Google Takvim İle Çalışan Tarayıcılar

Google Takvim, aşağıdaki tarayıcıların mevcut ve bir önceki ana sürümlerinde çalışır:

Google Chrome

Internet Explorer 

Microsoft Edge

Firefox 

Safari 

Kullandığınız tarayıcı için JavaScript ve çerezlerin etkinleştirilmesi gereklidir.

Gmail’den Size Gelen Etkinlikler Otomatik Olarak Takviminize Eklenir

Uçuş, konser veya restoran rezervasyonu gibi bir etkinlik hakkında e-posta aldığınızda, söz konusu etkinlik otomatik olarak takviminize eklenir. Etkinliklerin Gmail’den takviminize eklenmesini istemiyorsanız, etkinlikleri tek tek silebilir veya ayarlarınızı etkinliklerin otomatik olarak eklenmeyeceği şekilde değiştirebilirsiniz.

Takviminizi Başlarıyla Paylaşabilirsiniz

Takviminizi arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşabilirsiniz. Takviminizi paylaşarak yapabileceğiniz şeylerden bazıları şunlardır:

– Ana takviminizi başka bir kullanıcıyla paylaşarak bu kişinin programınızı görmesini sağlayabilirsiniz.

– Birden fazla kişinin düzenleyebileceği, örneğin “Aile” adında yeni bir takvim oluşturabilirsiniz. Böylece, ailenizdeki herkes bu takvime etkinlik ekleyebilir.

Takviminize bir kullanıcı eklediğinizde, bu kullanıcının etkinliklerinizi nasıl göreceğini ve etkinlik ekleme veya etkinlikleri düzenleme gibi değişiklikler yapıp yapamayacağını belirleyebilirsiniz.

Tarihi Yaklaşan Etkinlikleriniz için Bildirim Alabilirsiniz

İlgilenmeniz gereken etkinlikleri unutmamak için telefonunuzda veya bilgisayarınızda görüntülenen ya da e-postayla gelen bildirimlerden yararlanabilirsiniz. Tek bir etkinlikle ilgili veya tüm etkinliklerinizle ilgili bildirim ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

Cevap bırakın