Google Project Starline, İletişim Dünyasına Neler Vaat Ediyor?

0

Pandemi nedeniyle iletişim kanallarımız oldukça değişiyor. Uzaktan eğitim ve uzaktan çalışma hız kazanırken teknoloji sayesinde zorlu süreci en az hasarla atlatmaya çalışıyoruz. Microsoft Team ve Zoom gibi uygulamaların yeni iş ve eğitim düzeninin temel taşı olduğu bir dönemim içindeyiz. Ve nihayet Google Project Starline, alana radikal bir çözüm getiriyor.

Google Project Starline
Google Project Starline ile 3D işlenen görüntüler hologram teknolojisi sayesinde karşı tarafta inanılmaz gerçekçi şekilde yeniden oluşturuluyor

Google Project Starline sihirli bir cam?

Gelelim bu teknolojinin detaylarına. Öncelikle Google Starline, basit bir yazılım değil. En azından şimdilik böyle bir haber yok. Hologram ve 3D görüntüleme teknolojilerinin kullanıldığı bir kabin. Hatta Google’a göre “sihirli bir cam” Evet, biraz eski tarz telefon kulübelerini andıran Starline, Google mühendislerine göre üç farklı teknolojiyi bir araya getiriyor. Birinci teknoloji, kişinin görüntüsünün yakalanmasından oluşuyor. Gelişmiş kameralar, en ufak detayı bile kaçırmıyorlar. Ardından elde edilen yoğun veri, verimli şekilde sıkıştırılarak 5G üzerinden karşı tarafa mümkün olduğunca kayıpsız geçiyor. Üçüncü aşamada ise alıcının kabini bu veriyi 3D görüntüye çeviriyor. Hatta bu aşamada özellikle yakalanan nesneler arasında derinlik algısı çok iyi işleniyor. Başınızı ileri geri oynatarak karşınızdaki kişinin saçının tellerini, arkadaki bir çiçeği algılayabiliyorsunuz. Elbette görüntünün yapay olmaması için bahsi geçen üç özelliğin de sorunsuz şekilde işlemesi gerekiyor. Dolayısıyla yüksek bir internet hızı bu teknolojinin olmazsa olmazı.

sihirli cam
Evinizde böyle bir görüntülü görüşme kabini için yer açmaya hazır mısınız?

Google gecikti mi?

Her ne kadar bu teknolojiyi tecrübe etme fırsatımız olmasa da ilk yorumlar oldukça olumlu. Tabii ki kesin bir karar için Starline üzerinden erişim kurmak gerek. Ancak şu aşamada bazı çekinceler var. İlk olarak yüksek teknoloji kabinin fiyatı. Henüz bir fiyat açıklanmasa da kişisel görüşüm Google Starline’ın en az bir akıllı televizyon fiyatında olacağı yönünde. Diğer soru işareti ise görece büyük boyutlara sahip bu kabin için evinizde bir yer ayarlamanız gerektiği. Yalnız bu noktada açıkçası Google’ın farklı modeller geliştirdiğini düşünüyorum. Eminim tablet boyutlarında da hazırlanan bu sistem, ilgi ve satışa göre piyasada yerini alacaktır. Yani, gözlükler, saatler ve benzeri birçok farklı cihaz ve uygulamayı zaman içinde piyasada görebiliriz. Belki de yeni nesil internet kafeler bizi bekliyor. Belli bir ücret karşılığında Starline Cafe’lerde (isim hakkı bana ait) buluşup hasret giderebiliriz.

Dijital çalışma ortamı

Bazı uzmanlar, Google’ın, bu kadar iddialı bir teknoloji için biraz geciktiğini söylüyorlar. Birkaç yıl içerisinde etkisi azalması beklenen pandemi, Starline üzerindeki heyecanı söndürebilir. Böyle bir durumda birçok projeyi acımadan rafa kaldıran Google, “Doğru zaman değil” diyerek Starline’ın ipini çekebilir. Olumsuz taraflarını bir kenara bırakalım. Google Starline yenilikçi çalışma ve eğitim çevrelerinin temel noktası olabilir. Ofislerin bir bölümü, toplantılar ya da online sınıflar Google Starline ile seviye atlama potansiyeline sahip. Çok uluslu ve farklı ülkelerde operasyon yürüten şirketlerin bu projeye sıcak bakacakların da düşünüyorum. Diğer taraftan üniversitelerin dişçilik ya da veterinerlik gibi uygulamalı bölümleri bu teknoloji için biçilmiş kaftan. Şu an için Starline bir yol ayrımında duruyor. Telefondan sonraki en büyük devrimi mi yaşayacağız? Yoksa Starline tozlu bir proje mi olacak? En iyisi bekleyip kendi gözlerimizle karar vermek.

Cevap bırakın