Google, şifre girmeyi tarihe karıştırmak istiyor

0

google-products

İnternet ve yazılım teknoloji şirketi Google, kullanıcılar için yeni deneyimlerin kapısını aralamaya hazırlanıyor. Henüz deneme safhasında olan ve az sayıda kullanıcı tarafından testleri süren uygulama, şifre girilmeksizin Google hesaplarının aktif edilmesine dayanıyor. Bunun için geliştirilmeye devam edilen metot ise kısaca şu şekilde…

Söz konusu test, Android işletim sistemine sahip cihazlarda (muhtemelen ilk aşama olarak) Google hesaplarına şifresiz girilmesine dayanıyor. Bunun için Android’li cihaz yetkilendiriliyor ve herhangi bir bilgisayar üzerinden hesap yetkileri giriliyor. Ardından akıllı telefon/tabletlere bildirim geliyor ve onay verilmesi ile birlikte artık şifresi olarak Google işlemleri gerçekleştirilebiliyor. Yöntemin uygulanabilmesi için Android’li cihazın tuş kilidi aktif durumunda olmaması gerekiyor.

Google, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; küçük bir kullanıcı kesiminin Google hesapları için yeni bir giriş yöntemini test etmekte olduğunu doğruladı. Geçtiğimiz aylarda Yahoo’nun da benzer bir metot üzerinde çalıştığı ortaya çıkmıştı. woman-sues-google-for-draining-her-bank-account-due-to-play-store-hack

Konunun bir diğer boyutu… 

Google, yukarıda özetlenen prensip sayesinde hacker’ların şifre kırarak kullanıcı hesaplarını ele geçirmelerinin de önüne geçmeyi amaçlıyor. Her yıl milyonlarca Google hesabı, 123456 gibi basit şifreler nedeniyle kötü amaçlı siber saldırganların eline geçiyor.

Günümüzde Google hesaplarının ele geçirilmesi, dijital verilerin güvenliği açısından en son istenecek faktörler arasında. Bu nedenle internet kullanıcılarının en azından şifrelerini daha karmaşık yapılarda oluşturması tavsiye ediliyor. Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.

Cevap bırakın