Google, siber güvenlik yarışmalarında 2,9 milyon dolar ödül verdi

0

Yazılım dendiğinde akla ilk gelen şirketlerden biri olan Google, bu alandaki güvenlik adımlarıyla da adından söz ettimeye devam ediyor. Teknoloji devinin, 2017 yılında siber güvenlik alanındaki çeşitli yarışmalar için toplam 2 milyon 900 bin dolar ödül verdiği açıklandı.

Ödüllerin ortalama olarak yarışma başına 50 bin dolarla 100 bin dolar arasında değiştiği belirtilirken Vulnerability Research Grants Program ve Patch Rewards Program öne çıkıyor.

Bu yarışmalarda, aralarında 50 yarışmacıya ödenen 125 bin dolar ve diğerinde de toplamda 50 bin dolarlık ödüller dikkat çekiyor.

Yılın en yüksek ödüllü yarışması ise Pixel akıllı telefonla ilgiliydi. Telefondaki güvenlik açıklarının saptanmasının hedeflendiği yarışmada toplamda 112 bin 500 dolar ödül ödendi. Söz konusu yarışma, yılın mobil cihazlara yönelik en büyük siber güvenlik etkinliklerinden biri oldu aynı zamanda.

Google, siber güvenlik alanındaki çalışmaları destekliyor, 2016’da en yüksek ödüllü siber güvenlik yarışması için 30 bin dolar bütçe ayıran teknoloji şirketi, geçtiğimiz yıl bu alandaki rakamı tam 5 kat artırarak 150 bin dolara çıkardı.

2017’de siber güvenlik yatırımları sadece Google açısından değil, birçok teknoloji şirketi için önemli ölçüde ivme kazandı. Bu alandaki yatırımların her geçen yıl daha değerli olduğu görülürken buna paralel şekilde hacker’ların faaliyetlerinde de ciddi artışın söz konusu olduğu dikkatlerden kaçmadı.

Cevap bırakın