Google, sel riski uyarısında bulunacak

0

weather-flood-sign_2405295b

Google’ın bir arama motoru ya da mobil işletim sisteminin dışında da oldukça ilginç adımlarına tanıklık ediliyor. Bunlardan sonuncusu Google Public Alerts yani Genel Uyarılar adı altında sunulan sel uyarısı…

Hindistan’ı kapsayacak şekilde sunulacak olan hizmet, kullanıcıların bir uyarıya tıklayıp çeşitli bilgilere ulaşabilmesi temeline dayanıyor. Burada harita, sel için beklenen zamanı gösterecek bir çizelge ve çeşitli ipuçları yer alıyor.

Verilerin Central Water Commission (CWC) tarafından sağlandığı, 170’den fazla aktif gözlem istasyonundan elde edilecek verilerin sunulacağı kaydediliyor. Nehir seviyesini anbean takip eden istasyonların sel uyarıları ile birlikte Google, Hindistan’daki kullanıcılarına önemli bir fonksiyonalite sunuyor.

Ekran Resmi 2016-02-09 15.45.10Google’ın bir blog yazısı eşliğinde duyurduğu özellik, hem mobil hem de masaüstü üzerinden kullanılabilecek. Teknoloji şirketinin söz konusu özellik; web arama ve Google Haritalar uygulamalarının da aralarında yer aldığı bir dizi Google hizmetinin bir tür füzyonu durumunda.

Öte yandan ilgili özelliğin Hindistan’ı kapsayacak şekilde başlamasının arkasındaki nedenin şirketin Hindistan doğumlu CEO’su Sundar Pichai ile yakından ilgili olduğu konuşuluyor. Pichai, kökenlerine yönelik olarak teknoloji ve sosyal adımlarını sürdürecek gibi görünüyor.

Gelişmeleri aktarmayı sürdüreceğiz…

Ek Bilgi: En üstteki görselde yazan ‘flood’un Türkçe karşılığı sel. 

Cevap bırakın