Google’ın sanatsal uygulamasına çarpıcı bir özellik geldi!

0

Google, yapay zeka alanındaki çalışmalarıyla adından söz ettirmeye devam ediyor.

Halihazırda yayında olan Google Art & Culture için kullanıcıların kendi fotoğraflarıyla eşleşen sanatsal objeleri bulan bir güncelleme geliştirildi. Söz konusu özellik beta olarak yayınladı…

İlk tepkileri bir hayli olumlu şekilde gelmeye başlayan güncelleme Google Art & Culture uygulamasını da adeta başka bir boyuta taşıdı. Aslında daha önce de çıkışını gerçekleştiren uygulama, gelen güncelleme ile ses getirdi.

Aslında yeni özellikte Facebook’un ilk kurulduğu yıllara bir göz kırpma var; profil fotoğraflarının yanında, benzediği ünlünün yer alması şeklindeki Facebook eklentisine benzeyen yeni Google özelliği, elbette çok daha derinlemesi bir analiz yapısı sunarak öne çıkmayı biliyor.

Fotoğraflarla eşleştiği sanat eseri arasındaki yakınlık hakkında fikir veren bazı örnekler haberin devamında yer alıyor.

Google, söz konusu uygulamasıyla bir bakıma sanat eserleri hakkındaki veri tabanının büyüklüğünü de gözler önüne seriyor. Google Art Project kapsamındaki veri tabanında 70 bini aşkın tablonun bulunduğu kaydediliyor.

Türkiye’de kullanımda

Sevindirici bir gelişme olarak Google Art & Culture uygulaması, dünyayla aynı anda ülkemizde de kullanıma açık. Ücretsiz olarak indirilebiliyor, bununla birlikte güncelleme, tüm kullanıcılarda işlev sağlayamıyor. Google Art & Culture halihazırdaki versiyonu ile sanat merkezlerinde sanal tur işlevi sunuyor.

Cevap bırakın