Google, Project Treble’ı duyurdu

0

Teknoloji şirketi Google, Android işletim sistemiyle mobil cihaz ekosisteminde öncü yazılım platformunun mimarı. Diğer yandan her sene bir üst versiyona güncellenen işletim sisteminin, milyarlarca mobil cihaza aynı anda ulaşamadığı biliniyor, hatta bu noktadaki ilerlemenin son derece yavaş olduğu da yazılım dünyasında uzun yıllardır tartışma yaratan konular arasında yer alıyor. Google, sunduğu yeni bir yazılımsal mimari ile gelecekteki güncel işletim sistemi versiyonlarının dağıtımına hız kazandırmayı amaçlıyor.

Project Treble adıyla duyurulan mimari yapı, Android O sonrası cihazlarda çalışabilecek tek bir güncellemenin inşasına dayanıyor. Hem üreticiler hem de kullanıcılar için önem taşıyan bir üst versiyona geçişin bu şekilde daha hızlı şekilde gerçekleşeceği kaydediliyor.

Teknik detayları ise Android işletim sisteminin iki ayrı bölümde ele alınması, bunlardan birinin Google, diğerinin donanım desteği bölümü şeklinde gelmesi ile şekilleniyor. Bu sayede üreticilerin işletim sistemi özelleştirmeleri için ek alan sunulurken, söz konusu güncellemeler hızla kullanıma sunuluyor. Ancak altının çizilmesinin gerekli kılan bir unsur var…

Yapılan duyuruya göre Android Project Treble güncellemeleri, sadece güncel cihazlara uygulanabilecek. Bu noktada Android O ve sonrasındaki cihazlarda söz konusu mimari çalışabilecek. Bu da Google açısından halihazırdaki Android cihazlardan ziyade gelecekteki akıllı telefon ve tabletlere yönelik bir hamlenin atıldığı anlamına geliyor.

Teknoloji dünyasına dair öne çıkan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın