Google Plus güvenlik nedeniyle kapatılıyor

0

Google’ın Facebook gibi platformlara rakip olarak sunduğu sosyal medya ağı kapatılıyor. İşte detaylar…

Google Plus, sistemdeki güvenlik açıkları nedeniyle kapatılıyor. Servisin fişi tamamen çekilmiş değil, ancak kısa süre içerisinde son kullanıcı odağındaki erişimi durdurulabilir. Bu noktada kurumsal alandaki kullanımının devam edebileceği söyleniyor. Ancak asıl konu Google Plus’taki siber güvenlik açığından kaç kullanıcının etkilendiği sorusunun şimdilik spekülasyon halindeki yanıtı şeklinde…

Gelişmenin çarpıcı detayları var… Servisteki güvenlik açığının geçtiğimiz Mart ayında keşfedildiği, buna karşon ekibin söz konusu durumu gizlediği kaydedildi. Google, tercihin nedenini açığın hangi hesapları etkilediği ve verilerin ne şekilde kullanıldığı konularında yeteri kadar bilginin bulunmaması olarak açıkladı. Kamuoyunda büyük tartışma yaratan bu açıklamanın yankıları devam edecek gibi görünüyor.

Peki Google Plus’taki açıktan ne kadar sayıda kullanıcı etkilendi? İlk açıklamalara göre yarım milyon hesap, yaşanılan bir veri sızıntısı nedeniyle açıktan etkilendi. Az önce de belirttiğimiz gibi elde edilen verilerinin (isim, soy isim, paylaşımlar, fotoğraflar, vb) ne şekilde kullanıldığın bilinmediği kaydediliyor.

Hukuki boyuta taşındı

Öte yandan hukuki boyuta da taşınan gelişme sonrasında Almanya Veri Koruma Komisyonu’nun soruşturma açtığı belirtiliyor. Ayrıca bir dizi Avrupa ülkesinde daha benzer adımları atılmak üzere olduğu bilgisi basına yansıyor.

Google’a ciddi cezalar gelebileceği ifade ediliyor.

Gelişmeleria aktarmayı sürdüreceğiz…

Cevap bırakın