Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  GenelGoogle Play’in hack’lenmesi planlandı!

  Google Play’in hack’lenmesi planlandı!

  Android ABD ve batılı müttefiklerinin birlikte yürüttüğü Five Eyes projesi kapsamında Google Play’in hack’lenmesi ve kullanıcı bilgilerinin ele geçirilmesinin planladığı hatta bunun gerçekleşmiş olabileceği ortaya çıktı. Eski NSA ve CIA çalışanı Edvard Snowden tarafından kamuoyuyla paylaşılan bilgiler gündeme bomba gibi düştü.

  Daha önce sızdırdığı gizli bilgiler nedeni ile ABD’de tutuklanma emri bulunan ve Rusya’da sığınmacı olarak yaşayan Edvard Snowden’ın iddiaları, Android işletim sisteminin uygulama mağazası Google Play üzerinden akıllı telefon ve tabletlere kötü amaçlı yazılım bulaştırılmasının ve bu yolla milyonlarca kullanıcıya ait bilgilere erişimin planladığına ya da planların uygulamaya konulduğuna işaret ediyor…

  Cnt4_Fr53-1

  Edvard Snowden

  Alibaba’nın sahibi olduğu UC Browser’ın ise hedef alınan platform olabileceği belirtiliyor. 2014 yılında en çok kullanılan üçüncü parti mobil tarayıcısı, Mart 2014 itibarıyla yarım milyar kullanıcıya sahip. Uygulamanın çok sayıda güvenlik açığına sahip olduğu biliniyor. Çin ve Hindistan’da yoğun şekilde kullanılan UC Browser; Android, iOS, Windows Phone, BlackBerry, Java ME ve Symbian üzerinde çalışıyor. Türkiye’de de kullanımda.

  Uygulama mağazası projesi, Arap Baharı başta olmak üzere hükümetlerin düşmesi ile sonuçlanan bir dizi gelişmenin nedeni konusundaki bazı şüpheleri de yeniden gündeme getirdi.

  Ajanların 2011 ve 2012 yılında akıllı telefonlara sızacak yeni yöntemler için bir dizi çalışma yaptıkları bildirilmişti. Bu bilgiler ışığında Google Play’de bir hack girişiminin planlandığı açığa çıkarken, bunun uygulamaya konulup konulmadığı ise net olarak bilinmiyor.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN