Google Play Store’da ExpensiveWall tehlikesi

0

Google Play Store mağazasına sızan ve bazı uygulamalardan bulaşan önemli bir zararlı yazılımın varlığı keşfedildi. İşte konuya ilişkin kritik önem taşıyan detaylar…

Google Play Store’a zararlı yazılım içeren uygulamaların dahil olmaması için yoğun çaba sarfedilse de bazen hiç umulmayan durumlarla karşılaşılabiliyor. Bu noktada zararlı yazılım ihtiva eden uygulamalar bulunabiliyor ve gözden kaçan uygulamalar olabiliyor.

Check Point ekibi tarafından yapılan bir araştırma, yeni bir zararlı yazılımın varlığını ortaya koydu. ExpensiveWall isimli bu zararlı yazılım, Android cihazlara bulaşıyor ve sistem güvenliğini tehlikeye atıyor.

Duvar kağıdı uygulamalarına dikkat

ExpensiveWall, özellikle duvar kağıdı uygulamalarında ortaya çıktı. Bazı duvar kağıdı uygulamaları ile ilgili yapılan araştırmalar sonucunda Lovely Wallpaper isimli ünlü duvar kağıdı uygulamasında zararlı yazılım bulunduğu öğrenildi. Lovely Wallpaper uygulamasını daha önce milyonlarca kişi indirip kullanmıştı ve hala kullanılmaya devam ediliyor…

Bu büyük tehdit karşısında uzmanlar, uygulamanın mutlaka telefondan silinip cihazlara antivirüs programı yüklenmesi ve hatta mümkünse telefonun tamimiyle formatlanması gerektiğini ifade ediyorlar.

Eğer siz de daha önce telefonunuzda Lovely Wallpaper uygulamasını kullandıysanız ve hatta şu an uygulama hala bulunuyorsa muhakkak önlem almanızı tavsiye ediyoruz.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın