Google Play Store’dan 300 adet uygulama silindi

0

Mobil uygulama mağazaları, günümüzün en önemli siber risk noktalarından biri aynı zamanda. Bu platformlara entegre edilen kimi uygulamaların arkasında hatrı sayılır seviyede ‘karanlık’ amaçlar söz konusu olabiliyor. İşte bu noktada Android cihazların mağazası Play Store’da, zararlı oldukları tespit edilen çok sayıda uygulamanın silindiği kaydedildi.

Tam olarak 300 adet mobil uygulamanın kaldırıldığı belirtilirken mobil platform üzerinden hack faaliyetleri planlayan hacker’lara da önemli bir darbe indirilmiş olundu.

Uygulamaların hangileri olduğu açıklanmazken, kapatılma sebepleri olarak DDoS saldırılarının önünü açmaları gösterildi. Yani söz konusu uygulamalar, cihazın DDoS saldırısı almasına yönelik zemin oluşturuyordu.

Hacker’lar uygulama üzerinden IP adresine çok yoğun saldırılar göndermekteydiler. İlk olarak Google Play Store üzerindeki bir uygulamayı inceleyen ekip tarafından keşfedilen durumun hemen ardından genel çapta bir ayıklama operasyonu başlatıldı ve korkunç gerçek ortaya çıktı.

Yaklaşık 300 uygulamada aynı yöntem kullanılmaktaydı ve haliyle bu güvenlik açısından önemli bir risk oluşturuyordu.

Hackerlar son zamanlarda Android’i daha da fazla hedef almaya başladılar. Bu noktada Google, önümüzdeki süreçte de bu çalışmalara devam edecek. Amaç Android’i daha güvenli bir işletim sistemi haline getirebilmek.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın