Google Pixel 2 kamera özellikleri

0

Teknoloji devi tarafından geliştirilen Google Pixel 2 modelleri tanıtıldı. 2 farklı seçeneği bulunan Google Pixel 2 modellerinin kamera özelliklerine göz atıyoruz.

Son yıllarda donanım işine de soyunan Google, akıllı telefon modelleri ile pazarda yer alıyor. Daha çok Android işletim sistemini desteklemek için geliştirilen bu modeller kullanıcılar tarafından ilgi görüyor. Daha önce Nexus ismiyle piyasaya sürülen Google telefonları 2016 yılından itibaren Pixel adını aldı.

Dün ABD’de gerçekleştirilen bir etkinlikle birçok donanım ürününü (akıllı ev asistanları, kameralar ve benzeri) tanıtan Google, aynı zamanda Pixel 2 modellerini de duyurdu. Pixel 2,önceki modellerde olduğu gibi normal ve XL olmak üzere2 farklı seçeneğe sahip. Adından da anlaşılacağı üzere bu modellerden biri büyük (6 inç) diğeri küçük (5 inç) ekranlı.

Teknik özellikler

Telefonların teknik özelliklerine geldiğimizde ise her iki modelin de aynı sensör ve özelliklere sahip olduğunu görüyoruz. Ana kameralar 12.2 Megapiksel çözünürlük sunuyor. Bu ana kameranın pixel boyutu ise 1.4 μm. Optik imaj sabitleme, f1.8 diyafram, 1/2.6 inç sensör boyutu, dijital imaj sabitleme, yüz tanıma, sesli komut, HDR, 30 fps 4K video kayıt temel özellikler arasında yer alıyor.

Ön kamera ise 8 Megapiksel çözünürlük sunuyor. Bu ön kameranın diyafram değeri f2.4 ve en fazla Full HD video kayıt edebiliyor.

Portre modu

Google’ın duyurdu özellikler arasında yer alan Portre modu ise ilginç bir özellik. Normalde iPhone ve benzeri çift kamera kullanan modellerde optik olarak sağlanan arkası flu görüntüler Pixel 2’de dijital olarak oluşturuyor. Google’in iddiasına göre bu sayede iki kameraya gerek kalmıyor. Anladığınız üzere Pixel 2’de çift kamera modülü bulunmuyor.

Telefonla birlikte duyurulan fotoğraflardaki sonuçlar gayet başarılı. Ama her zaman söylediğim gibi bu sonuçları sokakta görmek lazım. Tanıtım fotoğraflarının en iyi şartlarda ve profesyoneller tarafından çekildiğini biliyoruz.

Öte yandan telefonu elinize alıp ‘Ok Google, take a selfie’ cümlesini söylediğinizde ön kamera açılıyor ve selfie fotoğrafınız otomatik olarak çekiliyor.

Dual Pixel desteği

Daha önce Canon ve Samsung’un da fotoğraf makinesi ve telefon kameralarında kullandığı Dual Pixel teknoloji Google Pixel 2 ailesinde de yerini aldı. Çok daha hızlı netlik vaad eden bu teknoloji birkaç yıldır sektörde kullanılıyor. Az sayıda telefonda bulunan bu teknoloji sayesinde hareketli konularda hızlı netlik sağlanıyor. Güzel bir gelişme.

Üçlü titreşim engelleme

Google’ın yaptığı açıklamaya göre telefonda optik, dijital ve Gyro destekli olmak üzere 3 farklı titreşim engelleme özelliği bulunuyor. Optik ve dijital sistemler Gyro desteği ve Makine Öğrenimi (Machine Learning) ile birlikte çalışarak videoların daha pürüzsüz ve salantıdan uzak kayıt edilmesini sağlıyor. Google bu özelliğe ‘Fused stabilization’ adını veriyor. Bu arada benzer teknolojilerin daha önce de denendiğini de hatırlatayım.

DXo: En iyi kameralı telefon

Telefon kameraları ile fotoğraf makineleri sentetik testlerle puan veren DXo sitesi Google’ın Pixel modellerine 89 puan vermişti. O modellerin çıktığı dönem oldukça yüksek bir rakam olan bu değer Pixel 2 ile 98’e çıkıyor. Bilgi olması bakımından belirteyim: Note 8 ve iPhone 8 Plus bile bu değerlendirmede 94 puan alabilmişti. Pixel 2’nin ulaştığı bu rakamın kendi alanında bir rekor olduğunu da belirteyim.

Elbette hayat sentetik testlerden oluşmuyor. Kullanıcı deneyimi, pratiklik ve benzeri birçok etken de bir telefonun kamerasının kullanımına etki ediyor. Alınan ve değerler önemli olsa da kullanıcının yaşadığı deneyimler sentetik testlerden daha önemli hale geliyor.

Türkiye’ye gelir mi?

Bu ürün muhtemelen Google’ın kendisi tarafından Türkiye’de satışa sunulmayacak. Ancak ‘ithalatçı garantili’ olarak Türkiye geleceğini söyleyebilirim. ABD fiyatlarının sırasıyla 649 ve 849 dolar olduğu düşünüldüğünde başlangıç rakamlarının 3 bin TL’nin altında olamayacağını öngörüyorum.

Sonuç

Kısa bir süre önce HTC’nin telefon birimini satın aldığını açıklayan Google, Pixel 2 ailesini bu satın alma ile daha da güçlendirdi. Elbette Google’ın amacı işortaklarına rakip olmak değil. Bu bakımdan Pixel ailesinin çok öne çıkarılacağını söyleyemeyiz. Ancak biz kullanıcılar için iyi bir kamera çözümü sunduğu da bir gerçek. Fakat rakiplerinin 60 fps 4K desteği sunduğu, bir kısmının bellek kartı yuvası desteği verdiği bir dönemde kamera biraz daha güçlü olabilirdi.

Cihaz bir şekilde elime ulaşır, test etme imkanı bulursam deneyimlerimi yine bu sayfalardan paylaşacağım.  O güne kadar,

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın