Google mobil uygulamasında ‘haber akışı’ dönemi

0

google

Google’ın mobil uygulaması, dikkat çekici bir dönüşümden geçiyor. Artık uygulama üzerinde kişiye özel haber akışı da olacak. İşte detaylar…

İnternet devi Google, mobil uygulamasında önemli bir değişikliğe gitti. Kullanıcıların arama yapmak için kullandığı yazılım, bundan böyle yeni bir sekme ile haber akışı da sunacak. Dolayısıyla platforma giriş yapıldığında çeşitli haber ve video içerikler ‘kişiye özel’ şekilde görülebilecek.

Bu yönüyle Google’ın Facebook’taki haber akışından ilham almış olabileceğini düşünmek pek de zor görünmüyor.

Feed adıyla gelen söz konusu yapı, geçtiğimiz yıllarda sunulan Google Now’ın da yerini alacak şekilde kullanıcıları karşılıyor. Google Now’daki kimi özellikler de Güncellemeler adındaki bir diğer yeni sekmeye taşındı.

Öte yandan Google, kullanıcılarına sunduğu haberleri, ilgilerini çekecek içerikleri derleyerek sunacak. Bu noktada şirketin ünlü makine öğrenme algoritmaları devreye giriyor, kullanıcının konumu ve daha önce ilgisini çekmiş içeriklerden yola çıkarak ilgi alanları ele alınarak haberler ekrana geliyor. Örneğin video tarafında YouTube’daki izleme alışkanlıkları baz alınıyor. Ayrıca haber akışındaki konular, yine kullanıcı tarafından özelleştirilebiliyor. Burada istenen konuların belirlenebilmesi mümkün kılınmış durumda.

İlk etapta ABD’de kullanıma sunulan yeni mobil uygulama özelliğinin yakın zaman içerisinde tüm dünyaya açılması bekleniyor.

Cevap bırakın