Google Maps İle Mesafe Nasıl Ölçülür?

0

Google Maps ile mesafe nasıl ölçülür konusunu anlatmadan önce Google Maps’in tam olarak ne işe yaradığını ve bu gelişmiş dijital haritalardan oluşan platformu kullanarak neler yapabileceğimizi kısaca inceleyelim. Google Maps, web tabanlı kullanılabilen oldukça gelişmiş özellikleri bulunan haritalama sistemidir. Google verdiği bu hizmetiyle dünya haritası üzerinde her alanda ülke, şehir, mahalle ve sokakların ayrıntılı bilgisini harita üzerinde gösterir. Tüm bu hizmetlere her isteyen ücretsiz olarak ulaşabilir.

Mesafe Hesabı Kuş Uçuşu Olarak Hesaplanır

Aslında aşağıda anlatacağım mesafe ölçmek konusu size tahmini bir fikir vermek içindir. Çünkü Google Maps üzerinde yapılan işlem belirlenen noktalar arasında kuş uçuşu olarak mesafenin hesaplanmasıdır. Yürüyerek veya araba ile güzergahda değişiklikler olabileceğinden mesafe ölçmek bazen sadece bir fikir vermesi açısından önem taşıdığı gibi dümdüz gidebileceğiniz bir yol veya alan varsa da gerçeğe çok yakın bir değer verecektir. Harita üzerinde yapılabilecek en anlamlı mesafe ölçme yöntemi belirli bir alanın çevresini hesaplamak olacaktır. Mesela Fransa’da Paris’e gideceksiniz diyelim. Eyfel Kulesi’nin çevresinde bir tur atmayı düşünüyorsanız çevre alanı hesaplamak size daha net bir mesafe bilgisi verebilir.

Google Maps İle Mesafe Nasıl Ölçülür?

1- Öncelikle yapmanız gereken tarayıcınızdan http://maps.google.com/ adresine ulaşmak olmalıdır. Google’ın online harita sistemi karşınıza gelecektir. Bu gelişmiş dijital haritalar üzerinde caddelerin tüm ayrıntıları, sokaklar üzerinde ihtiyaç duyabileceğiniz tüm binaları bulabilirsiniz.

2. Haritada hangi başlangıç noktasından mesafe ölçmeye başlayacaksanız fare ile o noktanın üzerine giderek o nokta üzerinde sağ tıklayın.

3. Karşınıza açılan küçük bir menü gelecektir. Bu menüden “Mesafe ölç” seçeneğinin üzerine tıklayın.

4. Daha sonra ikinci hatta 3. ve 4. vs. noktalar belirleyerek aradaki mesafeyi ölçebilirsiniz. Her belirlenen nokta arasına siyah bir çizgi belirecektir. Buradaki noktayı sürükleyerek de istediğiniz değişikliği yapabilirsiniz.

5. Eğer bir alan hesabı da yapacaksanız mesafe ölçtüğünüz tüm noktaları başlangıç noktası ile birleştirmeniz gerekir. Böylece altta mesafe dışında alan ölçüsünü de görebilirsiniz. Bir yapının çevresini turlayacaksanız Google Maps size çok daha anlamlı bilgi verebilir.

Seçilen noktayı kaldırmak için tekrar üzerine tıklamak gerekir. Kullandıkça daha bir çok özelliğini keşfedeceğiniz Google Maps size mesafe hesaplama konusunda iyi bir asistan olacaktır.

Cevap bırakın