Google Lens duyuruldu

0

Popüler teknoloji şirketi Google’ın ABD’nin San Francisco şehrinde düzenlenen, geliştiricilere yönelik I/O etkinlikleri kapsamında duyurusu gerçekleştirilen yazılımlardan biri de ‘Google Lens’ oldu. Google CEO’su Sundar Pichai tarafından detayları paylaşılan Google Lens, akıllı telefon kamerasına yönelik yazılımsal geliştirmeler vaat eden, oldukça inovatif bir uygulama.

Google Lens ile birlikte kameraların fotoğraflama işlevine yeni özellikler de dahil oluyor. Görüntüdeki çok sayıda bilginin sunulması bu noktada öne çıkıyor. Örneğin restoran tabelasına çevrildiğinde çeşitli bilgiler, puanlamalar, kullanıcı yorumları ekrana geliyor. Hatta fiyat listesi dahi görünebiliyor. Oldukça efektif özellikler sunulduğu açık.

Dikkat çekici bir diğer örnek de çiçeklerle ilgili. Çekilen fotoğraftaki çiçekler türlerine yönelik bilgilerle beraber görülebiliyor. Öte yandan Google’ın bu oldukça ileri seviyedeki yeniliklerinin arama motoruyla entegre olacağını düşünmek zor değil. Bu yönde yakında zaman içinde daha fazla detayın açıklanması bekleniyor.

Google Lens için yayınlanma tarihi ise henüz açıklanmış değil. Teknoloji markası, söz konusu uygulamanın yakın zamanda kullanıma sunulacağını belirtmekle yetinmmiş durumda. Beklentiler ise önümüzdeki birkaç ay içinde Google Play Store’daki yerini alabileceği yönünde.

Cevap bırakın