Google, kullanıcı bilgilerini ele geçiren o uygulamaları Play Store’dan kaldırdı

0

Akıllı telefon sektöründeki devasa gelişim son hızıyla devam ediyor. Bu alanda boy gösteren şirketler, neredeyse gün aşırı yeni modellerini kullanıcıların beğenisine sunuyor. Bu doğrultuda Android ve iOS gibi işletim sistemlerinin uygulama mağazaları da sürekli genişliyor.

Bu noktada mobil uygulamalara da kesinlikle değinmek gerekiyor. Zira son yıllarda kullanıcı güvenliğini tehdit eden binlerce uygulama ortaya çıkmaya başladı. İşte bunlara bir yenisi geçtiğimiz gün eklendi. Google, kullanıcı bilgilerini ele geçirdiğini tespit ettiği o uygulamaları Play Store’dan kaldırdı.

Hangi uygulamalar Google Play Store’dan kaldırıldı?

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde gündeme bomba gibi düşen bir olay yaşandı. UltimaSMS çatısı altında 150’den fazla uygulamanın kullanıcıları aylık 40 doların üzerinde premium SMS hizmetlerine abone ettiği ortaya çıkmıştı. Bunun üzerine kısa süre içinde söz konusu dolandırıcı uygulamalar Play Store’dan kaldırılmıştı.

Google, temkinli olunması ve sahte uygulamalara kesinlikte telefon numarası, isim, soyisim gibi önemli kişisel bilgilerin kesinlikle girilmemesi gibi konularda kullanıcılarını uyardı.

Bu olayın yankıları sürerken, kısa süre önce ortaya çıkan yeni bir bilgi, Google’ın son bir hamle daha yaparak kullanıcı verilerini ele geçirdiğini tespit ettiği üç uygulamayı Play Store’dan kaldırdığını ortaya koydu. İşte o uygulamalar:

  • Magic Photo Lab – Photo Editor
  • Blender Photo Editor-Easy Photo Background Editor
  • Pics Photo Motion Edit 2021

Eğer yukarıda verdiğimiz uygulamalardan birini daha önce indirdiyseniz, zaman kaybetmeden silmenizi öneririz.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Son dönemde insanları dolandırmak isteyen bu tür uygulamaların önü nasıl kesilebilir? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Cevap bırakın