Google, Kanada’ya geleceğin akıllı şehrini kuracak

0

Alphabet’ın (Google’ın çatı şirketi), Kanada’da inşa edilmesi planlanan akıllı şehir konseptine dair bilgiler kamuoyuyla paylaşıldı. Son derece yenilikçi bir dizi teknoloji odağındaki proje, Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun da gündemindeydi.

Akıllı şehirlere yönelik çalışmalar dünyanın birçok ülkesinde tüm hızıyla devam ediyor. Kanada’da yapılması planlanan yeni bir akıllı şehir ise bu alanda son dönemin dikkat çekici gelişmeleri arasında konumlanıyor. Aralarında Google’ın da yer aldığı bir dizi teknoloji şirketini bünyesinde barındıran Alphabet’in girişimi Sidewalk Labs, Kanada’nın ve dünyanın en önemli metropollerinden Toronto’nun sahil kesimini kapsayacak bölgede bir akıllı şehir inşa edecek. ‘Geleceğin akıllı şehri’ tanımıyla son derece örtüşen özellikler taşıyan şehir, Quayside olarak anılacak.

Yüksek teknolojili şehir projesine dair bazı detaylar da aktarıldı. Buna göre Quayside’da hızlı denir ulaşımı için kendi kendine sefer düzenleyebilen akıllı botlar, sürücüsüz otobüsler, yüksek hızlı feribot sistemi, mevsim koşullarına göre yapısal özellikleri değişebilen park, çöp toplama robotları gibi fütüristik birçok teknoloji söz konusu olacak.

Konuya dair görüşlerini aktaran Kanada Başbakanı Justin Trudeau, projenin şehirde hayat kalitesini artırma potansiyeline sahip olduğu, evlerin ve ulaşımın daha kolay olmasının önemi gibi konulara değindi.

Şimdilik bir prototip halinde sunulan geleceğin akıllı şehir projesinin önümüzdeki süreçte daha fazla detay eşliğinde kamuoyunun dikkatini çekmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Cevap bırakın