Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürGoogle Jump ve Cardboard'a yakından bakın

  Google Jump ve Cardboard’a yakından bakın

  google-io-2015-gopro-jump-4975Google adına gelenekselleşen ve şirketin her sene önemli yeniliklerini duyurduğu I/O adlı etkinlik, ABD’nin San Fransisco şehrinde 28-29 Mayıs tarihleri arasında düzenlendi. Etkinlik kapsamınsa web, mobil ve teknoloji alanlarında çok sayıda tanıtım gerçekleştirilirken Google’ın sanal gerçeklik alanındaki yenilikleri de dikkat çekti. Jump ve Cardboard adlı farklı yapı ve teknolojilerdeki iki sanal gerçeklik ürününü tanıtan Google, gelecek dönem yatırımları hakkında da ipuçları vermiş oldu…

  Daire şeklindeki Google Jump, üzerinde bulunan 16 adet GoPro marka kamera aracılığı ile 360 derecelik sanal gerçeklik görüntüleri kaydediyor. Çevresini tam anlamıyla görebilen bir kamera sistemi olarak özetlenebilen Jump, elde edilen görüntülerin yüksek kalitede görüntüler şeklinde dönüştürülebilmesine olanak tanıyor. Yüksek görüntü kalitesi sunan sistem ile elde edilen görüntüler YouTube’dan izlenebiliyor ya da bir diğer Google ürünü olan Cardboard üzerinden görüntülenebiliyor.

  google-jump-youtube-vr-videoCardboard ise teknoloji şirketi Google’ın daha önceden tanıtımı gerçekleştirilen bir sanal gerçeklik gözlüğü. Mukavva’dan oluşan velkro bant ile birleştirilen gövdesi içinde mıknatıs ve cam bulunan Cardboard, içine akıllı telefon yerleştirildiği taktirde stereoskopik görüntü sunan, 20 dolar gibi bir üretim maaliyetine sahip bir cihaz. Yeni versiyonu ile birlikte üzerinde bir de tuş bulunduruyor. Ayrıca Android’den sonra iOS desteğinin de geldiğini belirtelim. Yani iPhone cihazlarıyla da kullanılabiliyor.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN