Google ve HTC’den ortaklık anlaşması

0

Google ve HTC, duyurdukları anlaşmayla çoğunluğu, Pixel projesinde görev alan belirli sayıda HTC çalışanının Google’a katılacağını belirtti. HTC, anlaşmanın parçası olarak Google’dan 1,1 milyar dolar tutarında nakit para alacak. Bunun dışında Google, HTC’nin sahip olduğu patentler için de kullanım hakkına sahip olacak.

Anlaşma aynı zamanda HTC’nin devam eden markalı akıllı telefon stratejisini de destekleyecek. Yapılan işbirliğinin daha fazla operasyonel verimlilik, daha gelişmiş bir ürün portföyü ve daha esnek bir finansal yapı oluşturulmasında olumlu etkiler sağlayacağı kaydediliyor.

“Akıllı telefon pazarının öncü şirketi olarak inovasyonlarımızla gurur duyuyoruz. Benzeri olmayan akıllı telefon zincirimiz, sahip olduğumuz patentler, dünya çapındaki çalışanlarımız ve sistem entegrasyon yeteneklerimizle Google’ın Android pazarını geliştirmesini destekledik” şeklinde konuşan HTC CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Cher Wang sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu anlaşma uzun soluklu ortaklığımızda çok önemli bir adım. Bu sayede HTC marka akıllı telefon ve VIVE sanal gerçeklik işlerindeki inovasyonlarımızı desteklerken, Google’ın donanım iş birimini de güçlendirecek.”

“HTC uzun süredir önemli bir ortağımız ve pazardaki çok kaliteli pek çok akıllı telefonun yaratıcısı” şeklinde konuşan Google’ın Donanım’dan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Rick Osterloh sözlerini şöyle sürdürdü: “Yaptığımız bu iş birliği sebebiyle oldukça heyecanlıyız. Google’a katılarak tüketici donanımı alanında inovasyonu ve ürün geliştirme süreçlerimizi daha da geliştirecek HTC ekibini aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz.”

Öne Çıkanlar

Çoğunluğu Pixel akıllı telefon projesinde çalışanlar olmak üzere belirli sayıda HTC çalışanı Google’a katılacak.

Google, HTC’nin sahip olduğu patentleri için lisans kullanım hakkı aldı.

Google, münhasır olmayan lisans sözleşmesi ile HTC’nin patentlerinin kullanım hakkını aldı.

Söz konusu anlaşmanın gerekli onayların ardından 2018 başında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Cevap bırakın